Μακάμπι – ΤΣΣΚΑ 80-84: Γλίτωσε την “αυτοκτονία” και άλωσε το Τελ Αβίβ με φοβερό Κλάιμπερν! (videos)

2021-03-02T22:11:19+00:00 2021-03-03T01:14:09+00:00.

02/Mar/21 22:11

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας του Δημήτρη Ιτούδη πανηγύρισε ένα σπουδαίο διπλό στο Τελ Αβίβ κόντρα στη Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου με 84-80 αν και είδε τους Ισραηλινούς να επιστρέφουν από το -22 στο 25′!

Η ρωσική ομάδα του κόουτς Ιτούδη όπως και τις προάλλες στο ΣΕΦ απέναντι στον Ολυμπιακό πραγματοποίησε μία τέλεια εμφάνιση για 25′ λεπτά και προηγήθηκε ακόμα και με 22 πόντους, όμως είδε τη Μακάμπι να επιστρέφει και να διεκδικεί σχεδόν μέχρι το τελευταίο σουτ τη νίκη, χωρίς όμως να τα καταφέρει.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η ΤΣΣΚΑ Μόσχας με ρεκόρ 18-8 παλεύει για τη πρωτιά μαζί με τη Μπαρτσελόνα, ενώ η Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου με 10 νίκες και 15 ήττες και δύο λιγότερα ματς έχει μόνο μαθηματικές ελπίδες για τα playoffs.

Το ματς

ΤΡΟΜΕΡΗ δεύτερη περίοδος για ΤΣΣΚΑ και… +18!

“Καυτή” ξεκίνησε από τα 6,75 η ΤΣΣΚΑ Μόσχας και με 4/5 σουτ εκ των οποίων 3/3 του Χίλιαρντ προηγήθηκε με 15-12 (στο 6′). Η Μακάμπι με τον Κάσπι να φτάνει γρήγορα τους 8 πόντους προηγήθηκε με 18-17 (στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με 23-23.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη με επιμέρους σκορ 13-5 πήραν ένα σημαντικό προβάδισμα με 36-28 (στο 14′) χάρη στην άμυνα τους.  Η διαφορά με συνολικό επιμέρους σκορ 22-5 (!) πήγε και στο +17 (45-28 στο 18′) για τη ΤΣΣΚΑ με τη Μακάμπι να είναι πραγματικά εκτός πνεύματος αγώνα και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 51-33!

Από το -22 το έκανε “θρίλερ” η Μακάμπι!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Τελ Αβίβ ξεκίνησε με τους Ρώσους να συνεχίζουν την εξαιρετική εικόνα τους και να ανεβάζουν το προβάδισμα τους ακόμα και στο +22 (61-39 στο 25′). Η διαφορά παρέμενε σε πολύ υψηλά επίπεδα (64-45 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με τη Μακάμπι να μειώνει σε 68-52.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου προσπάθησε για τη μεγάλη ανατροπή και με επιμέρους σκορ 9-3 μείωσε σε 71-61 (στο 32′) και έδωσε νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση με τον Ντόρσεϊ να έχει 14 πόντους. 5′ λεπτά πριν το φινάλε το σκορ έγινε και 76-68 και όλα πλέον θα κρίνονταν στις λεπτομέρειες.

Στο 37′ η Μακάμπι μείωσε και στους τρεις σε 78-75, όμως ένα τρίποντο του Χίλιαρντ έβαλε μπροστά ξανά με 6 τη ΤΣΣΚΑ (81-75). Στα 51′ δευτερόλεπτα ο Χάντερ μείωσε σε 81-77, όμως ο Κλάιμπερν παρά την πιεστική άμυνα της Μακάμπι με 1/2 βολές στα 23′ ουσιαστικά “κλείδωσε” το διπλό για την ΤΣΣΚΑ με τη διαφορά στους 5 (82-77). Στο τέλος η ομάδα του Ιτούδη πανηγύρισε το σπουδαίο διπλό με 84-80, παρότι ο Ντόρσεϊ μείωσε σε 82-80 με τρίποντο.

Που κρίθηκε: Στο 25΄η ΤΣΣΚΑ Μόσχας προηγήθηκε με 61-39 και αυτή η διαφορά ήταν το “κλειδί” για το διπλό, αφού ποτέ δεν την κάλυψε η Μακάμπι.

Παίκτης-κλειδί: Ο Χίλιαρντ με 17 πόντους, 5/10 τρίποντα και 2 ριμπάουντ ήταν καθοριστικός, ενώ μεγάλο ματς έκανε ο Κλάιμπερν με 20 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Λούντμπεργκ με 12 πόντους και 3 ριμπάουντ και ο Τζέιμς με 10 πόντους, 6 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 33-51, 52-68, 80-84.