Ζενίτ – Ρεάλ 71-75: Έπαιξε με την φωτιά, αλλά δεν κάηκε (videos)

2021-03-04T19:53:04+00:00 2021-03-04T22:37:45+00:00.

04/Mar/21 19:53

Η Ρεάλ πήγε να χάσει το ματς στην Αγία Πετρούπολη, όμως τελικά πανηγύρισε τη νίκη κόντρα στην Ζενίτ με 71-75.

Δεν έφυγε με άδεια χέρια από την Ρωσία η Ρεάλ!

Αν και έχασε διαφορά 14 πόντων, οι Μαδριλένοι ήταν πιο ψύχραιμοι στο τέλος και με 71–75 νίκησαν στην Ζενίτ, για την 28η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι γηπεδούχοι (χωρίς Γκουντάιτις-Ρίβερς), με μία τρομερή τρίτη περίοδο (29-14), προηγήθηκαν με 58-52, όμως στο 69-66 έπαθαν μπλάκ άουτ και με σερί 0-8 έχασαν το προβάδισμα και το ματς.

Με αυτό το αποτέλεσμα, οι ηττημένοι έμειναν στις 16 νίκες σε 27 ματς, ενώ οι νικητές μετρούν 17-11. Για την 29η αγωνιστική, η Ζενίτ φιλοξενείται από τον Ολυμπιακό (12/3, 21:00), ενώ η Ρεάλ υποδέχεται την Μπαρτσελόνα (11/3, 22:00) στο μεγαλύτερο ντέρμπι της Ευρώπης.

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Η εξέλιξη: Η Ρεάλ μπήκε αγριεμένη κα άμεσα μπήκε σε ρόλο πρωτοπόρου, έχοντας ακόμα και 10 πόντους διαφορά (8-18). Ο Ταβάρες ήταν όλα τα λεφτά και με την επίθεση των Μαδριλένων να είναι εξαιρετική, η Ζενίτ αρκέστηκε στο να κυνηγάει από νωρίς με 13-24.

Οι Ισπανοί έφτασαν ακόμα και στο +14 (15-29) με τον Πάνγκος να είναι ο μοναδικός που ξεχώρισε για την ρωσική ομάδα στο πρώτο μέρος. Με δικές του προσπάθειες και δημιουργίες, μείωσε σε 24-31, όμως η Ρεάλ μπόρεσε και έκλεισε το ημίχρονο με οριακά διψήφια διαφορά (29-38).

Η Ζενίτ μπήκε… αγριεμένη και με σερί 9-0 έκανε το 38-38, με τον Πόιθρες να δίνει λύσεις, όπως και οι Τόμας-Χόλινς. Μάλιστα, πήρε και το πρώτο προβάδισμα στο ματς (45-43). Η ανατροπή είχε γίνει για τους γηπεδούχους, με την περίοδο να κλείνει στο 58-52 με υπογραφή του Μπάρον.

Οι Ρώσοι συνέχισαν σε ανάλογο ρυθμό, με τον Κάρολ να κρατάει ζωντανή την Ρεάλ (62-60), με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ (66-66). Ο Λαπροβίτολα έκανε το 69-70, ο Ταβάρες το 69-72 στο 39′ και ο Κοζέρ το 69-74, με την Ζενίτ να χάνει 3 επιθέσεις και στο τέλος και το ματς με 71-75.

Πού κρίθηκε: Με το σκορ στο 69-66, η Ρεάλ έκανε ένα 0-8 (69-74) για να σφραγίσει τη νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ταβάρες απέδειξε για μία ακόμα φορά το πόσο κομβικός είναι για την Ρεάλ με 16 πόντους-9 ριμπάουντ, με τον Ντεκ να έχει 15-3.

Για την Ζενίτ, προσπάθησαν οι Πάνγκος με 14 πόντους-7 ασίστ, Μπάρον με 12 και Πονίτκα με 10 πόντους-7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 13-24, 29-38, 58-52, 71-75

Ζενίτ: Ζακχάροφ, Πάνγκος 14, Φριντζόν, Χόλινς 9, Τόμας 9, Μπάρον 12, Κβόστοφ, Τρούσκιν, Ζούμπκοφ 2, Πόιθρες 11, Πονίτκα 10, Μπλακ 4

Ρεάλ: Κοζέρ 6, Αμπάλντε 3, Τάιους 2, Λαπροβίτολα 7, Ρέγιες, Αλοσέν 8, Ρέγιες, Ντεκ 15, Γκαρούμπα 2, Κάρολ 6, Ταβάρες 16, Τόμπκινς 4, Τέιλορ 6