Μπάγερν – Παναθηναϊκός 76-71: Το πάλεψε κι αυτό, το ‘χασε κι αυτό! (videos)

2021-03-04T22:26:53+00:00 2021-03-04T23:22:53+00:00.

04/Mar/21 22:26

hezonja_bayern

Ο Παναθηναϊκός είδε ακόμα ένα εξαιρετικό ξεκίνημα να πηγαίνει στράφι και γνώρισε την ήττα με 76-71 από την Μπάγερν, με τον Μπόλντγουϊν να είναι ασταμάτητος!

Ακόμα ένα ματς που πάλεψε, αλλά στο τέλος έχασε ο Παναθηναϊκός.

Η Μπάγερν ήταν καλύτερη και πιο εύστοχη στα σημεία που έπρεπε και πήρε τη νίκη με 76-71 στο Μόναχο, για την 28η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι ”πράσινοι” έκαναν εξαιρετικό ξεκίνημα με +11, το οποίο έγινε -1 μέσα σε 2:42′, επέστρεψαν από το -8 στην τρίτη περίοδο, όμως στο φινάλε ένα επιμέρους 15-5 έφερε την ήττα, σε ένα ματς που μπορούσε να ”χτυπήσει”.

”Πληγή” οι 17/28 βολές (60,7%) και κυρίως η άμυνα πάνω στον ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ Μπόλντγουϊν των 27 πόντων, την ώρα που ο Χεζόνια είχε 14 πόντους, κυρίως με βολές στο τέλος.

Με αυτό το αποτέλεσμα, οι νικητές μετρούν πλέον 18-10 και οι ηττημένοι 9-17. Για την 29η αγωνιστική, η Μπάγερν φιλοξενείται από την Μπασκόνια (12/3, 20:00), ενώ ο Παναθηναϊκός υποδέχεται την Μακάμπι (11/3, 21:00).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Η εξέλιξη: Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα σε ένα ματς που δεν είχε καλό ρυθμό, με τον Παπαγιάννη να υπογράφει το 4-8. Ο Μπόλντγουϊν βγήκε μπροστά και έκανε το 11-10, με το 14-14 να γίνεται 14-21 στο 10′ με πρωταγωνιστές τους ΜποχωρίδηΌγκαστ.

Οι Βαυαροί ήταν άστοχοι, έχασαν και τα ριμπάουντ και με τους ΜποχωρίδηΠαπαγιάννη να σκοράρουν βρέθηκαν στο -11 (24-35), με τους ”πράσινους” να έχουν τον απόλυτο έλεγχο. Όχι όμως μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, με τα πολλά λάθη να φέρνουν σερί 13-1 και τελικά το 37-36 μέσα σε 2:42′!

Δεν μπόρεσε…

sant_roos

Η Μπάγερν συνέχισε σε ανάλογο μοτίβο, με τον Μπόλντγουϊν να κάνει μαεστρικό παιχνίδι για το 52-44 της ομάδας του. Χεζόνια και Μπέντιλ όμως εκμεταλλεύτηκαν την second unit των γηπεδούχων και μπόρεσε να κλείσουν την ψαλίδα, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 57-55, με το ματς να είναι ”ανοιχτό”.

O αγώνας ήταν και επίσημα ντέρμπι, με τον Μποχωρίδη να κάνει το 57-59, Μπόλντγουϊν-Λούτσιτς έκαναν το 70-63, με την άμυνα να κάνει την μεγαλύτερη δουλειά. Στο 70-64, ο Ουάιτ έχασε 3 βολές, ο Μπόλντγουϊν τις έβαλε για το 72-64, με τον Παναθηναϊκό να μειώνει σε 72-67 στο 39′, όμως τα χρονικά περιθώρια στένεψαν, για το τελικό 76-71.

Πού κρίθηκε: Το 13-1 στο τέλος του ημιχρόνου και το 15-5 στο τέλος ήταν τα δύο κομβικά σερί του ματς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μπόλντγουϊν ήταν φοβερός και τρομερός με 25 πόντους-6 ασίστ-4 ριμπάουντ-3 κλεψίματα, με τον Λούτσιτς να προσθέτει 14 και τον Ρέινολντς 10.

Για τον Παναθηναϊκό, προσπάθησαν οι Μποχωρίδης-Παπαγιάννης με 10 και Χεζόνια με 14.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 37-36, 57-55, 76-71

Μπάγερν: Ουέιλερ-Μπαμπ 2, Μπόλντγουϊν 27, Κράμερ, Σίλεϊ, Ρέινολντς, 10, Λούτσιτς 14, Φλακαντόρι, Ζίπσερ, Γκιστ 5, Τζόνσον 4, Σίσκο 3, Ραντόσεβιτς 4

Παναθηναϊκός: Μακ 5, Παπαγιάννης 10, Μποχωρίδης 10, Όγκαστ 8, Χεζόνια 14, Δίπλαρος, Κασελάκης 3, Καλαϊτζάκης, Ουάιτ 5, Μήτογλου 6, Μπέντιλ 8, Σαντ-Ρος 2

Ευρωλίγκα – βαθμολογία: Μία θέση διαφορά για Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό (videos)

Παναθηναϊκός: Τέλος στο αήττητο σερί με Μπάγερν μετά από 3 χρόνια και τέσσερα ματς! (videos)

Κάτας: “Μου άρεσε η προσπάθεια”

Παναθηναϊκός: Τα “έσπασε” σε τρίποντα & βολές – Μικρή και ΠΑΛΙ η συνεισφορά από τη θέση “1”! (videos)

BaldWIN ξανά και ξανά! Σε mood MVP βάζει την Μπάγερν στα playoffs (video)

Παπαγιάννης: “Θα δείξουμε καλύτερη εικόνα στο παρκέ” (videos)