Χίμκι – Άλμπα 81-100: Την ΕΚΤΕΛΕΣΕ ο Έρικσον! (videos)

2021-03-05T19:48:25+00:00 2021-03-05T20:58:23+00:00.

05/Mar/21 19:48

Η Άλμπα ήταν ασταμάτητη στα τελευταία 10′ και με 81-100 πήρε τη νίκη στην Ρωσία κόντρα στην Χίμκι. ΦΟΒΕΡΟΣ ο Έρικσον με 10/13 τρίποντα!

Ένας ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ Έρικσον έκανε ό,τι ήθελε κόντρα στην Χίμκι και έβαλε την υπογραφή του στην εκτός έδρας νίκη της Άλμπα με 81-100, για την 28η αγωνιστική της Ευρωλίγκας!

Ο Σουηδός σουτέρ έκανε ρεκόρ καριέρας με 10/13 τρίποντα και 36 πόντους, όντας έτσι μόλις ο τρίτος παίκτης (στην τέταρτη συνολικά φορά) με 10 τρίποντα σε ένα ματς (2x Λάρκιν, Γκάουντλοκ)!

Όλα αυτά την ώρα που οι Ρώσοι είχαν προηγηθεί με 10 (56-46), είδαν όμως ένα φοβερό επιμέρους 25-54 από το 23′ και έπειτα, παρά την φοβερή εμφάνιση (ρεκόρ καριέρας) του Μίκι με 29 πόντους και 13/18 σουτ.

Αυτή ήταν η 24η ήττα των Ρώσων σε 27 ματς, με τους νικητές να έχουν πλέον 10-18. Για την 29η αγωνιστική, η Χίμκι φιλοξενείται από τον Ερυθρό Αστέρα (11/3, 21:45), ενώ η Άλμπα από την Βιλερμπάν (11/3, 21:45).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Η εξέλιξη: H Άλμπα ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση με 0-8 και 6-13, όμως το δίδυμο Σβεντ-Μίκι (8+11) βγήκε μπροστά για το 13-0 που ακολούθησε (19-13), με την Χίμκι να ολοκληρώνει την πρώτη περίοδο τελικά στο +5 (25-20), δείχνοντας πως ελέγχει το ματς πλήρως.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν σε ανάλογο ρυθμό για το 30-22, με τους Φοτέκιο-Σίκμ να κρατούν στο ματς του Γερμανούς (30-26). Η αναμέτρηση εξελίχθηκε σε κόντρα Μίκι και Έρικσον-Φοτέκιο, με τον πρώτο να έχει 19 πόντους (9/9 σουτ) και τους άλλους δύο 11 και 12 αντίστοιχα. Αυτός ήταν και ο λόγος για το 47-41 του ημιχρόνου.

Το σκηνικό ανάλογο και το δεύτερο μέρος, με την Χίμκι να έχει εύκολα σχετικά το προβάδισμα (ακόμα και στο +10 με 56-46), με τους παίκτες που αναφέραμε να είναι οι πρωταγωνιστές των δύο ομάδων. Το 65-57 έγινε 67-68 και κάπως έτσι οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο τελευταίο 10λεπτο στα συν.

Το 70-70 έγινε 70-76 και κάπου εκεί η Άλμπα ξέφυγε με 78-91 με τον Έρικσον να μοιάζει ασταμάτητος. Με λιγότερο από 4′ στο ρολόι, η Χίμκι έμοιασε να συμβιβάζεται με την ήττα, η οποία τελικά ήρθε στο φινάλε με 81-100, με την διαφορά να ξεφεύγει στο τέλος πλήρως.

Πού κρίθηκε: Το 70-70 έγινε 78-91 μέσα σε 5′, με την Άλμπα να παίρνει μία σημαντική νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Φυσικά ο Έρικσον που έκανε ρεκόρ καριέρας (και όχι μόνο) με 33 πόντους (9/12 τρίποντα), με τον Σίκμα να προσθέτει 18 πόντους-8 ριμπάουντ-3 ασίστ και τον Φοτέκιο 18-4-3. Εξαιρετικός στο δεύτερο μέρος και ο Σίβα με 11 πόντους-9 ασίστ.

Για την Χίμκι, προσπάθησε ο Μίκι με 29 πόντους (13/18 σουτ)-9 ριμπάουντ με ρεκόρ καριέρας, ενώ 15 πόντους-7 ριμπάουντ-12 ασίστ είχε ο Σβεντ, αλλά με 5/22 σουτ.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 47-41, 67-68, 81-100

Χίμκι: Σβεντ 15, ΜακΚόλουμ 12, Καράσεφ 7, Ζάιτσεφ 2, Βιάλτσεφ 3, Μόνια 6, Σαράποφ, Πονκρασόφ 3, Βάλιεφ 4, Μίκι 29

Άλμπα: Λο, Σίβα 11, Γκίφεϊ, Ντίλοου, Έρικσον 36, Ματίσεκ, Σνέιντερ 2, Νίκιτς, Φοτέκιο 18, Τίμαν 4, Σίκμα 18, Λάμερς 11