Στη Μαδρίτη κουμάντο κάνει η… Μπαρτσελόνα!

2021-03-11T23:04:15+00:00 2021-03-12T01:06:40+00:00.

11/Mar/21 23:04

Η Μπαρτσελόνα μετά από πέντε ολόκληρα χρόνια πανηγύρισε νίκη στη Μαδρίτη κόντρα στη Ρεάλ για την Ευρωλίγκα με 81-76 και απέδειξε πως δίκαια βρίσκεται στη κορυφή της Ευρωλίγκα εξασφαλίζοντας τη παρουσία της από απόψε στα playoffs.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους που είχε σε καλή μέρα τον Νικ Καλάθη, είχε συνεχώς το πάνω χέρι αφού έλεγχε το ρυθμό και στο τέλος δίκαια πανηγύρισε το έκτο συνεχόμενο διπλό της στην Ευρωλίγκα και το πρώτο στη Μαδρίτη μετά από πέντε χρόνια με 81-76, ενώ έγινε και η πρώτη ομάδα που προκρίνεται φέτος και μαθηματικά στα playoffs.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα

Πλέον η Μπαρτσελόνα με ρεκόρ 21-8 παραμένει μόνη πρώτη στη κατάταξη και δεν φαίνεται κάποιος να μπορεί να τη ρίξει από εκεί, ενώ η Ρεάλ με ρεκόρ 17-12 συνεχίζει τη μάχη για το πλεονέκτημα έδρας.

Αληθινό ντέρμπι από νωρίς

Η Μπαρτσελόνα μπήκε πολύ καλά και προηγήθηκε με 10-3 (στο 4′) με τον Νικ Καλάθη να έχει 7 πόντους, όμως η Ρεάλ με 15-8 επιμέρους σκορ ισοφάρισε σε 18-18 (στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με 24-19 για τους μπλαουγκράνα που σούταραν 4/8 από τα 6,75.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με τους παίκτες του Πάμπλο να καταφέρνουν να παίρνουν το προβάδισμα με 33-32 (στο 26′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 41-38 και όλα να είναι ανοιχτά.

“Θρίλερ” το Clasico μέχρι το τέλος!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης του Clasico στη Μαδρίτη ξεκίνησε με Ρεάλ και Μπαρτσελόνα να κατεβάζουν πολύ το ρυθμό στο παρκέ και τις άμυνες να κυριαρχούν, κάτι που βοήθησε τους φιλοξενούμενους να πάρουν ένα μικρό προβάδισμα με 50-46 (στο 26′). Τελικά οι παίκτες του Σάρας κράτησαν το πάνω χέρι στο σκορ μέχρι και το τέλος της τρίτης περιόδου με 57-54.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο με επιμέρους σκορ 9-4 προσπέρασαν μετά από αρκετή ώρα στο σκορ με 63-61 (στο 33′). 3′ λεπτά πριν το τέλος με τον Μίροτιτς να φτάνει τους 11 πόντους η Μπάρτσα προσπέρασε με 70-69 και με τρίποντο του Οριόλα (16 πόντους) στο 38′ η διαφορά ανέβηκε στους 4 (73-69) και έγινε φαβορί.

Στο τελευταίο λεπτό ο Οριόλα και πάλι με δικό του καλάθι ουσιαστικά “κλείδωσε” τη νίκη της ομάδας του κάνοντας το σκορ 77-72. Ο Ντεκ στα 50′ μείωσε με βολές σε 77-74, όμως ο Χίγκινς και αυτός με 2/2 στα 38′ έκανε το 79-74 και στο φινάλε η Μπάρτσα πανηγύρισε τη μεγάλη νίκη με 81-76.

Που κρίθηκε: Στο γεγονός πως η Μπαρτσελόνα είχε μόλις 9 λάθη και 50% στα τρίποντα (11/22), αλλά και στις αρκετές χαμένες βολές της Ρεάλ (11/17 64%),

Παίκτης-κλειδί: Ο Οριόλα ήταν εξαιρετικός με 18 πόντους και 6 ριμπάουντ όπως και ο Μίροτις με 13 πόντους, 5 ασίστ και 5 ριμπάουντ, ενώ ο Καλάθης είχε 11 πόντους, 3 ασίστ, 2 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα και ο Κούριτς 11 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 38-41, 54-57, 76-81.