Γερμανική επιδρομή στην Γαλλία με σούπερ Σίβα & clutch Φοντέκιο (videos)

2021-03-11T22:36:02+00:00 2021-03-11T23:50:41+00:00.

11/Mar/21 22:36

Η Άλμπα πέρασε από την Γαλλία, επικρατώντας μετά από θρίλερ της Βιλερμπάν (89-95), με τον Φοντέκιο να κάνει την διαφορά στα τελευταία δευτερόλεπτα και τον Σίβα να αποτελεί τον… μαέστρο των Γερμανών.

Το ματς της Άλμπα με την Βιλερμπάν στη Γαλλία ήταν… θρίλερ στο τέλος, με το σκορ να είναι 89-89 στο 39′, όμως 4 σερί πόντοι του Φοντέκιο και 2 βολές του Έρικσον έγραψαν το τελικό 89-95, δίνοντας τη νίκη στους Γερμανούς.

Με αυτό το αποτέλεσμα η Άλμπα ανέβηκε στο 11-18, με τη Βιλερμπάν να υποχωρεί στο 13-16.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Η Βιλερμπάν μπήκε δυνατά και έφτασε στο +9 στο τέλος του δεκαλέπτου (30-23), ενώ παράμεινε στο ίδιο τέμπο και στο δεύτερο, όπου με οδηγό τον Γιαμπουσέλι, έφτασαν στο +12 (50-38), πριν μειώσει στους 9 η Άλμπα στο ημίχρονο (52-43, 20′).

Μετά την ανάπαυλα, οι παίκτες του Ρενέσες ανέβασαν ρυθμό και με ένα επιμέρους 27-21 στην τρίτη περίοδο έφτασαν σε απόσταση αναπνοής (73-70, 30′), με το σκορ να είναι 89-89 στο 39′. Εκεί δήλωσε… παρών ο Φοντέκιο, όπου με 4 πόντους και 2 του Έρικσον έκαναν το σκορ 89-95, δίνοντας τη νίκη στην Άλμπα.

Πού κρίθηκε:

Το 6-0 της Άλμπα στο τέλος ήταν σημείο που κρίθηκαν τα πάντα, με την Βιλερμπάν να μην επιστρέφει ποτέ.

Παίκτης κλειδί:

Ο Σίβα είχε 21 πόντους με 7 ασίστ, ενώ τον ακολούθησε ο Φοντέκιο με 19 πόντους και ένα μεγάλο σουτ στο τέλος.

Από τη μεριά των ηττημένων κορυφαίος ήταν ο Γιαμπουσέλε με 20 πόντους, ενώ ο Χάουαρντ μέτρησε 15 πόντους

Δεκάλεπτα: 30-23, 52-43, 73-70, 89-95.