Ουάιτ: “Έσταξε μέλι” για Χεζόνια & Κάτας μετά το season high (videos)

2021-03-11T22:43:21+00:00 2021-03-11T23:50:04+00:00.

11/Mar/21 22:43

white

Ο Άαρον Ουάιτ πραγματοποίησε την πιο παραγωγική εμφάνισή του με τον Παναθηναϊκό, ενώ δεν έλειψαν και οι κολακείες για τους Μάριο Χεζόνια-Όντεντ Κάτας.

Ο Παναθηναϊκός ήταν εξαιρετικός σε άμυνα και επίθεση και με 81-63 νίκησε στο ΟΑΚΑ την Μακάμπι, για την 29η αγωνιστική.

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου ήταν ο κορυφαίος, ο Ντίνος Μήτογλου έκανε ρεκόρ καριέρας σε ασίστ, με τον Άαρον Ουάιτ να είναι επίσης στα ονόματα των διακριθέντων.

Ο Αμερικανός φόργουορντ χρειάστηκε 26 ματς με την πράσινη φανέλα για να φτάσει τους 15 πόντους σε ένα ματς. Σε 29:15′, είχε 5/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 5/6 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο με 19 στο ranking.

Ειδικά στην εκκίνηση του ματς έδωσε τρομερή ενέργεια και φυσικά σκορ, σε μία εξαιρετική περίοδο για τον Ουάιτ, που έχει ανεβάσει την απόδοσή του μετά την έλευση του Όντεντ Κάτας.

Αν και ήταν πολύ καλός, ο ίδιος δεν θέλησε να μιλήσει για τον εαυτό του μετά το ματς, αλλά για τον προπονητή του και τον… Super Mario, τους οποίους και αποθέωσε.

«Αυτό ήταν το μυστικό της νίκης, ότι καταφέραμε να έχουμε σωστές επιλογές στην επίθεση από την αρχή. Βγάλαμε ενέργεια. Ίσως το μοναδικό μελανό σημείο είναι κάποια λάθη που κάναμε στο δεύτερο ημίχρονο. Ωστόσο από την αρχή κάναμε μία κυριαρχική εμφάνιση που μας βοήθησε να φθάσουμε σε μία εύκολη νίκη.

Ήταν σήμερα το πρώτο παιχνίδι του Χεζόνια με τον Παπαπέτρου. Πραγματικά είναι μία καλή προσθήκη και μας κάνει όλους να φαινόμαστε καλύτεροι. Νιώθω υπέροχα. Μου αρέσει πάρα πολύ ο κόουτς Κάτας και ο τρόπος που παίζει. Αισθάνομαι καλά και νομίζω ότι θα βοηθήσω την ομάδα μου ακόμη περισσότερο στα επόμενα παιχνίδια»

Ευρωλίγκα – βαθμολογία: 16ος ο Παναθηναϊκός, στα playoffs η Μπαρτσελόνα (videos)

Παναθηναϊκός: Πρώτη ευρωπαϊκή νίκη επί της Μακάμπι του Σφαιρόπουλου! (videos)

Κάτας: “Να χτίσουμε μία δυνατή ομάδα για την επόμενη σεζόν”

Σφαιρόπουλος: “Δεν δείξαμε την επιθετικότητα που χρειαζόταν όταν μειώσαμε”

Παπαπέτρου: Σαν να μην έλειψε μια μέρα (videos)

Μήτογλου: Εξελίσσεται σε… “πολυεργαλείο” για τον Παναθηναϊκό! (videos)