Παπαπέτρου: Σαν να μην έλειψε μια μέρα (videos)

2021-03-11T22:21:06+00:00 2021-03-11T23:11:41+00:00.

11/Mar/21 22:21

papapetrou

Ο Παναθηναϊκός πήρε μεγάλη νίκη κόντρα στην Μακάμπι, με τον Ιωάννη Παπαπέτρου να βάζει την υπογραφή του.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες μετά το 81-63 κόντρα στην Μακάμπι για την 29η αγωνιστική.

Οι πράσινοι ήταν εξαιρετικοί στην άμυνα και απόλυτα αποτελεσματικοί στην επίθεση, με τον Ιωάννη Παπαπέτρου να επιστρέφει στις επάλξεις με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Συγκεκριμένα, ο αρχηγός της ομάδας είχε σε 33:07′ 20 πόντους (4/11 δίποντα, 4/6 τρίποντα), 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο με 13 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Αυτό ήταν το τρίτο φετινό ματς του παίκτη στους 20+ πόντους και το δεύτερο εντός του ΟΑΚΑ που συνδυάστηκε με  νίκη μετά τους 22 κόντρα στην Άλμπα, ενώ είχε και 20 με τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι.

Όλα αυτά, την ώρα που ο 26χρονος είχε αγωνιστεί τελευταία φορά στην Ευρωλίγκα την 26η αγωνιστική και συγκεκριμένα στις 26/2/21, στην ήττα από την Άλμα στο Βερολίνο. Στις 13 ημέρες που έμεινε εκτός, ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από Μπαρτσελόνα (εντός) και Μπάγερν (εκτός), στερώντας τους 12,5 πόντους που μετράει κατά μέσο όρο σε 20 ματς φέτος.

Αξίζει να αναφέρουμε πως ο Παπαπέτρου είχε μόλις 2 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, σκοράροντας δηλαδή 18 στο δεύτερο, όντας ο μοναδικός που κράτησε τον Παναθηναϊκό στην τρίτη περίοδο, όταν η Μακάμπι μείωσε στους 3 (58-55).

Μετά το ματς, ο Παπαπέτρου αναφέρθηκε στην κατάστασή του και τα κλειδιά για την συνέχεια της ομάδας του:

”Μου αρέσει που παίζω και αγαπώ το μπάσκετ. Είναι δύσκολο με τον κορωνοϊό και τον τραυματισμό. Πλέον, είμαι πίσω όμως πρέπει να είμαι πιο έτοιμος και σωματικά. Πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι. Είναι δύσκολο να μείνουμε συμπαγείς. Προσπαθούμε να ξαναβρούμε χημεία αλλά μείναμε συγκεντρωμένοι και αυτό ήταν το κλειδί”

Ευρωλίγκα – βαθμολογία: 16ος ο Παναθηναϊκός, στα playoffs η Μπαρτσελόνα (videos)

Παναθηναϊκός: Πρώτη ευρωπαϊκή νίκη επί της Μακάμπι του Σφαιρόπουλου! (videos)

Κάτας: “Να χτίσουμε μία δυνατή ομάδα για την επόμενη σεζόν”

Σφαιρόπουλος: “Δεν δείξαμε την επιθετικότητα που χρειαζόταν όταν μειώσαμε”

Μήτογλου: Εξελίσσεται σε… “πολυεργαλείο” για τον Παναθηναϊκό! (videos)

Ουάιτ: “Έσταξε μέλι” για Χεζόνια – Κάτας μετά το season high (videos)