Μπασκόνια: “Ξέρανε” τη Ζενίτ και έβαλε… φωτιά στη μάχη της οκτάδας! (videos)

2021-03-18T19:56:49+00:00 2021-03-18T21:59:04+00:00.

18/Mar/21 19:56

Η Μπασκόνια με ένα απίθανο σερί στα τελευταία λεπτά στην Αγία Πετρούπολη επέστρεψε από το 72-58 του 34′ και πανηγύρισε ένα τεράστιο διπλό με 79-75 απέναντι στη Ζενίτ (4 ήττες σε 5 ματς) που φέρνει τα πάνω κάτω στη μάχη των playoffs.

Για σχεδόν ολόκληρο το παιχνίδι φαινόταν πως η Ζενίτ ελέγχει το παιχνίδι, αλλά στο φινάλε η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς πέτυχε μία από τις μεγαλύτερες ανατροπές της χρονιάς στην Ευρωλίγκα και με επιμέρους σκορ 21-3 σε περίπου 5′ λεπτά πήρε το πολυπόθητο διπλό με σκορ 79-75.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Ζενίτ έχει ρεκόρ 16-13 και κινδυνεύει να μείνει εκτός οκτάδας, ενώ η Μπασκόνια που μετράει 7/8 νίκες το τελευταίο καιρό με 16-14 πλέον αυξάνει κατά πολύ τις ελπίδες της για πρόκριση, μετά από ένα αποτέλεσμα που θετικά βλέπουν η Βαλένθια και η Ζαλγκίρις. Η Ζενίτ σε μεταξύ τους ισοβαθμία κατέχει το πλεονέκτημα, αφού στο πρώτο γύρο κέρδισε με 77-70 στη Βιτόρια.

“Ξύπνησε” στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ζενίτ

Με την άμυνα της να είναι πολύ σκληρή η Μπασκόνια προηγήθηκε στην αρχή του παιχνιδιού με 11-6 (στο 6′) αφού η Ζενίτ είχε 2/10 σουτ. Οι Βάσκοι διατηρούσαν το προβάδισμα (15-11 στο 9′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε με 17-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ αντέδρασε και με εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 19-3 ανέτρεψε το σκορ και προηγήθηκε με 33-20 (στο 16′) με τον Μπάρον να έχει 12 πόντους με 4/4 τρίποντα και τη Ζενίτ συνολικά 6/13. Η διαφορά για τους Ρώσους σταθεροποιήθηκε σε διψήφια επίπεδα (38-28 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 45-32.

Απίθανη ανατροπή των Βάσκων!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Αγία Πετρούπολη ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να διατηρούν ένα σημαντικό προβάδισμα (50-41 στο 25′) και να δείχνουν ότι έχουν το “πάνω χέρι” για τη νίκη. Μάλιστα με σερί 8-0 η Ζενίν προηγήθηκε για πρώτη φορά με +17 (58-41 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε με τους Βάσκους πίσω με 59-45.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς οι Ρώσοι ήταν το απόλυτο φαβορί για τη νίκη αφού 4′ λεπτά πριν το τέλος ήταν μπροστά με 72-58 και η Μπασκόνια είχε σοβαρό επιθετικό πρόβλημα. Η Μπασκόνια με ένα εκπληκτικό σερί 13-0 μείωσε στο πόντο σε 72-71 και “έβαλε”… φωτιά στον αγώνα 1′ λεπτό πριν το τέλος, ενώ το αύξησε στο 17-0 (75-72) με τον Βιλντόζα και “αγκάλιασε” τη νίκη στα 24′!

Τελικά οι Βάσκοι χάρη σε αυτή τη τεράστια ανατροπή στα τελευταία λεπτά πανηγύρισαν το μεγάλο διπλό με 79-75 που μπορεί να αλλάξει τα δεδομένα για τα playoffs!

Που κρίθηκε: Στο 34′ το σκορ ήταν 72-58 υπέρ της Ζενίτ και από εκείνο το σημείο και μετά κατέρρευσε αφού οι Βάσκοι με επιμέρους σκορ 21-3 τους “έκλεψαν” τη νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Πίτερς με ήταν εξαιρετικός με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ μεγάλο έκαναν ο Βιλντόζα με 15 πόντους, 3 ασίστ και 3 ριμπάουντ και ο Γκεντράιτς με 12 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 45-32, 59-45, 75-79