ΑΠΡΟΣΠΕΛΑΣΤΗ η Μπάρτσα του Σάρας πέρασε “αέρα” από το Μιλάνο! (videos)

2021-03-19T22:33:21+00:00 2021-03-19T23:03:41+00:00.

19/Mar/21 22:33

Η Μπαρτσελόνα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους συνεχίζει με εντυπωσιακό τρόπο τη πορεία της στην Ευρωλίγκα φτάνοντας τα επτά σερί διπλά μετά και τη νίκη της στην Ιταλία με 72-56 κόντρα στη Μιλάνο, έχοντας σε σπουδαία δημιουργική βραδιά τον Νικ Καλάθη.

Οι μπλαουγκράνα έπαιξαν και στα 40′ λεπτά της αναμέτρησης εξαιρετική άμυνα κάτι που φαίνεται και στο τελικό σκορ (72-56) με την ομάδα του Έτορε Μεσίνα να μην μπορεί να βρει καθόλου ρυθμό και να μοιάζει “μπλοκαρισμένη” στην επίθεση στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Μπαρτσελόνα μετά από το έβδομο συνεχόμενο διπλό της στην Ευρωλίγκα έχει ρεκόρ 22-8, είναι μόνη πρώτη στη κορυφή και το ακλόνητο φαβορί για να τελειώσει εκεί τη κανονική περίοδο, ενώ η Μιλάνο με 19-11 παλεύει για το πλεονέκτημα έδρας στο οποίο βρίσκεται κοντά.

“Ξέσπασε” στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μπάρτσα!

Με πολύ καλή άμυνα ξεκίνησε η Μπαρτσελόνα και προηγήθηκε με 13-6 (στο 8′) με τον Νικ Καλάθη να έχει ήδη 2 ασίστ και 2 ριμπάουντ και τη Μιλάνο 3/12 σουτ. Η πρώτη περίοδος τελικά έκλεισε με τους Ιταλούς να μειώνουν σε 15-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στην επίθεση και με επιμέρους σκορ 9-4 πέρασαν μπροστά μετά από ώρα με 21-19 (στο 14′). Οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους αντέδρασαν και με τον Καλάθη να μοιράζει (6 ασίστ) και τον Μίροτιτς να σκοράρει (8 πόντους) με επιμέρους σκορ 17-7 ανέτρεψαν το σκορ (36-28 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 39-28!

Έκανε πλάκα στο τέλος η Μπάρτσα!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Μιλάνο ξεκίνησε με τις άμυνες των δύο ομάδων να ξεχωρίζουν και τη Μπαρτσελόνα για πρώτη να πηγαίνει στο +12 (52-40) και τη Μιλάνο μέχρι και τη λήξη της τρίτης περιόδου (55-44) να μην μπορεί να βρει επιθετικό ρυθμό και να μειώσει σημαντικά τη διαφορά.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς οι παίκτες του Σάρας συνέχισαν την εξαιρετική τους άμυνα και με επιμέρους σκορ 13-2 σε 6′ λεπτά ουσιαστικά “καθάρισαν” τη νίκη όντας μπροστά με 22 πόντους (68-46). Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι δραματικά και η Μπαρτσελόνα “διέλυσε” τη Μιλάνο με 72-56.

Που κρίθηκε: Στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου όπου η Μπαρτσελόνα με εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 13-2 προηγήθηκε με 68-46 και “κλείδωσε” τη νίκη. Επίσης στη τρομερή άμυνα της Μπάρτσα που ανάγκασε τη Μιλάνο να σουτάρει 2/15 τρίποντα και συνολικά 17/54 σουτ, αλλά και να έχει μόλις 9 ασίστ με 17 λάθη!

Παίκτης-κλειδί: Ο Νικ Καλάθης μπορεί να ήταν άστοχος και να μην σκόραρε (0/6 σουτ), όμως ήταν απολαυστικός στη δημιουργία με 11 ασίστ και μόλις 1 λάθος, ενώ ακόμα είχε 6 ριμπάουντ. Ο Μίροτιτς επίσης ήταν καθοριστικός με 15 πόντους και 5 ριμπάουντ, όπως και ο Χάνγκα με 11 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 12-15, 28-39, 44-55, 56-72.