Παναθηναϊκός: Παράδοση άνευ όρων στους Βάσκους!

2021-03-30T20:42:46+00:00 2021-03-30T21:39:41+00:00.

30/Mar/21 20:42

EUROLEAGUE / ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ - ÌÐÁÓÊÏÍÉÁ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÌÁÑÊÏÓ ×ÏÕÆÏÕÑÇÓ / EUROKINISSI)

Η Μπασκόνια ήταν ανώτερη στο ΟΑΚΑ και κέρδισε εύκολα τον Παναθηναϊκό με 82-97, για να συνεχίσει την προσπάθειά της για τα playoffs.

Ακόμα βάζει τρίποντα η Μπασκόνια!

Η ισπανική ομάδα ήταν τρομερά εύστοχη στο ΟΑΚΑ και με σκορ 82-97 πήρε τη νίκη απέναντι στον Παναθηναϊκό, για την 32η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι νικητές έκαναν ό,τι ήθελαν στο δεύτερο ημίχρονο και ειδικά στην τέταρτη περίοδο με 14/20 τρίποντα (70%), την ώρα που η τριπλέτα Πολονάρα-Γκιεντράιτις-Ντράγκιτς είχε 69 πόντους! Πλέον μετρούν 18-14 και συνεχίζουν το τρομερό σερί τους με 10/11 νίκες για τα playoffs.

Οι πράσινοι δεν είχαν τις λύσεις, παρά τις προσπάθειες των Μήτογλου, Σαντ-Ρος και Χεζόνια και έφτασαν στην τρίτη σερί ήττα τους και 20ή σε 30 ματς, δεχόμενοι παράλληλα τους περισσότερους πόντους σε εντός έδρας ματς χωρίς παράταση (97 από Ρεάλ σε 50′ αγώνα).

Για την 33η αγωνιστική, ο Παναθηναϊκός φιλοξενεί την Αρμάνι (1/4, 21:00), ενώ η Μπασκόνια υποδέχεται την Εφές (1/4, 20:00).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Η εξέλιξη: Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα το ματς και προηγήθηκε με 15-11, πριν έρθει η αντίδραση της Μπασκόνια, η οποία με 5/5 τρίποντα αιφνιδίασε τους πράσινους και όχι μόνο πλησίασε, αλλά και προσπέρασε στο σκορ, για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 21-25.

Ο Μήτογλου έκανε ζημιά στους Βάσκους, με τον Πολονάρα να κάνει το ίδιο και κάπως έτσι η Μπασκόνια έμεινε εύκολα μπροστά στο σκορ, χωρίς όμως να έρθει η…. απαγορευτική διαφορά για τους γηπεδούχους, που μπόρεσε να ρίξουν την απόσταση κάτω από τους 10 με την λήξη του ημιχρόνου (41-49).

Δεν μπόρεσε

Αυτό που κρατούσε με νύχια και με δόντια ο Παναθηναϊκός στο πρώτο μέρος, δηλαδή να μην ξεφύγει η κατάσταση, δεν έγινε και στο δεύτερο, με τους Ισπανούς να είναι ασταμάτητοι από το τρίποντο (9/12) για να φτάσουν ακόμα και στο +15 (46-61), για το 59-72 στο 30′.

Η εικόνα του ματς μεταφράστηκε σε σκορ με τους Γκιεντράιτις-Ντράγκιτς να ”πυροβολούν” για το 66-87, με την Μπασκόνια να μην λέει να χάσει τρίποντο (14-19). Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τους Ισπανούς τελικά να παίρνουν το ”διπλό” με 82-97.

Πού κρίθηκε: Αν και η διαφορά δεν είχε ξεφύγει μέχρι το 30′, η Μπασκόνια είχε τον πλήρη έλεγχο του ματς και το έδειξε τα τελευταία 10′ με το +21.

Παίκτης-κλειδί: Ο Πολονάρα ήταν εξαιρετικός με 22 πόντους-11 ριμπάουντ, όπως και ο Γκιεντράιτις με 25-4 και ο Ντράγκιτς με 22. Για τον Παναθηναϊκό, προσπάθησε ο Μήτογλου με 22 πόντους-8 ριμπάουντ και οι Σαντ-Ρος/ Χεζόνια με 14.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 41-49, 59-72, 82-97

Παναθηναϊκός: Μακ 3, Παπαγιάννης 7, Μποχωρίδης 8, Όγκαστ, Παπαπέτρου 3, Χεζόνια 14, Δίπλαρος, Κασελάκης, Ουάιτ, Μήτογλου 22, Μπέντιλ 11, Σαντ-Ρος 14

Μπασκόνια: Ράιεστε, Βιλντόζα 4, Χένρι 11, Σεντεκέρσκις 4, Ντιόπ, Φολ, Πίτερς 9, Ντράγκιτς 22, Πολονάρα 22, Γκιεντράιτις 25, Κούρουκς

Παναθηναϊκός: Ιστορική ήττα από Μπασκόνια – Αρνητικό ρεκόρ οι 97 πόντοι! (videos)

Κάτας: “Το παιχνίδι ήταν πιο σημαντικό για τη Μπασκόνια”

Πολονάρα: “Show” στο ΟΑΚΑ με ρεκόρ καριέρας (videos)