Ο Ολυμπιακός δεν χαρίστηκε στην Βαλένθια σε ένα ΤΡΕΛΟ ματς!

2021-03-31T23:52:28+00:00 2021-04-01T00:40:26+00:00.

31/Mar/21 23:52

EUROLEAGUE 2020-2021 / ÂÁËÅÍÈÉÁ - ÏÓÖÐ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: EUROKINISSI)

Ο Ολυμπιακός ήταν σαρωτικός, η Βαλένθια πήγε να κάνει μία ΕΠΙΚΗ ανατροπή από το -33, αλλά τελικά ήρθε η ερυθρόλευκη νίκη με 79-88!

Ο Ολυμπιακός έκανε μία εκπληκτική εμφάνιση -για 30′- στην Βαλένθια και νίκησε στην ομώνυμη ομάδα με σκορ 78-99, για την 32η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι ερυθρόλευκοι του 15-17, που πήραν το προβάδισμα μετά το 9-8 και δεν ξανακοίταξαν πίσω, έκαναν ό,τι ήθελαν -όχι όμως μετά το 30′- σε άμυνα και επίθεση, ο Πρίντεζης έμοιαζε ασταμάτητος και στην τρίτη περίοδο ”καθάρισαν” με επιμέρους 10-30, για το 41-74!

Αξίζει να αναφέρουμε όμως ότι οι Ισπανοί έκαναν μία ΕΠΙΚΗ προσπάθεια στο τελευταίο δεκάλεπτο, μειώνοντας ακόμα και στους 7 (77-84) με επιμέρους 36-10! Όμως, δεν έγινε ποτέ αυτό, μένοντας στις 17 νίκες και 15 ήττες.

Για την 33η αγωνιστική, η Βαλένθια φιλοξενείται από την Άλμπα (2/4, 20:00), ενώ ο Ολυμπιακός πηγαίνει στην έδρα της Ρεάλ.

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Η εξέλιξη: Η Βαλένθια ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση (12-9) και ”χτύπησε” στο post, με τον Έλις να δίνει σκορ για τον Ολυμπιακό, πριν φορτωθεί 2 φάουλ (12-12). Πρίντεζης και Σλούκας έβαλαν μπροστά τους φιλοξενούμενους με 17-21, για να κλείσει το δεκάλεπτο στο +4 (19-23).

O Κουφός έκανε ζημιά, ο Ζαν-Σαρλ έδωσε λύσεις και το +13 (23-36) δεν άργησε για τους ερυθρολεύκους, με την άμυνα να παίζει κομβικό ρόλο. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να αποδίδει εξαιρετικά (28-44) και στις δύο πλευρές του γηπέδου, κάτι που μεταφράστηκε στο 31-44 του ημιχρόνου.

Ένα τρελό, τρελό ματς

valencia_olympiacos

Ο Πρίντεζης ήταν φωτιά στο δεύτερο μέρος και είχε ήδη σκοράρει 18, με τον Βεζένκοφ να ακολουθεί για το εντυπωσιακό 36-66 του Ολυμπιακού με 0-12 σερί! Η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 33 με το 41-74, σκορ που έκλεισε και την τρίτη περίοδο.

Η Βαλένθια πάντως έκανε την ύστατη προσπάθεια για το… ακατόρθωτο, μείωσε σε 74-82, αλλά τα χρονικά περιθώρια ήταν λίγα για να γίνει μία ομολογουμένως αδύνατη ανατροπή και έτσι ο Ολυμπιακός πήρε μία τεράστια νίκη με 79-88.

Πού κρίθηκε: Η τρίτη περίοδος ήταν καθοριστική, με τον Ολυμπιακό να κάνει το +13 (31-44) +33 (41-74), πριν έρθει η τιτάνια προσπάθεια της Βαλένθια στο τέλος, που έφτασε μάλιστα μέχρι το 74-82.

Παίκτης-κλειδί: Ο Πρίντεζης ήταν το πρόσωπο που έκανε την διαφορά στο 10-30 της τρίτης περιόδου με 18 πόντους-5 ριμπάουντ. 19-6 είχε ο Βεζένκοφ, 11 ο Έλις, 8 οι Κουφός/Ζαν-Σαρλ και 8 πόντους-11 ασίστ. Για την Βαλένθια, 12 είχε ο Πρέπελιτς και 11 ο Σαν Εμετέριο.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 31-44, 41-74, 79-88

Βαλένθια: Μαρίνκοβιτς 10, Πρέπελιτς 12, Πραντίγια, Λαμπεϊρί 8, Βαν Ρόσομ 8, Τόμπεϊ 4, Κάλινιτς 8, Ντούμπλιεβιτς 2, Βίβες 4, Σαν Εμετέριο 11, Ουίλιαμς 2, Σάστρε 10

Ολυμπιακός: Χαραλαμπόπουλος, Λαρεντζάκης 8, Σπανούλης 4, Σλούκας 8, Βεζένκοφ 19, Πρίντεζης 18, Ζαν-Σαρλ 8, Τζένκινς, Κουφός 8, Έλις 11, ΜακΚίσικ 4