ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΑΡΑ έδωσε μάθημα περηφάνιας στην σνομπ Αρμάνι

2021-04-01T22:08:05+00:00 2021-04-01T23:06:49+00:00.

01/Apr/21 22:08

papapetrou

Ο Παναθηναϊκός δεν τα παράτησε, επέστρεψε από το -20 και πήρε μία ΤΕΡΑΣΤΙΑ νίκη κόντρα στην Αρμάνι με 86-83!

Με νίκη -και τι νίκη- αποχαιρέτησε για φέτος το ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός!

Οι πράσινοι κοίταξαν στα μάτια την Αρμάνι Μιλάνο, δεν τα παράτησαν παρά το -20 στην δεύτερη περίοδο και έφτασαν στον θρίαμβο μετά από παράταση με 86-83, για την 33η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι Ιταλοί ήταν μόνιμα μπροστά στο σκορ, όμως στο δεύτερο μέρος είδαν την ομάδα του Κάτας να γίνεται καλύτερη και πιο εύστοχη στις κρίσιμες επιθέσεις, έφτασε στο 70-70 με τον Χεζόνια πριν το 40′ και στο έξτρα πεντάλεπτο να… τελειώνει την δουλειά, παρά το μοιραίο -άστοχο- τρίποντο του Ντατόμε στο τέλος.

Αυτό το αποτέλεσμα δεν ”πλήγωσε” πολύ τους Ιταλούς, οι οποίοι βρίσκονται ήδη στα playoffs, όμως το 20-13 να μην είναι αρκετό για την τετράδα. Όσο για τους πράσινους, μετράνε 11-20, έχοντας δύο εξ αναβολής ακόμα ματς, σε Αγία Πετρούπολη και Μόσχα.

Για την 34η -και τελευταία- αγωνιστική, ο Παναθηναϊκός φιλοξενείται από την Ζαλγκίρις (8/4, 20:00), ενώ η Μιλάνο υποδέχεται την Εφές (9/4, 21:45).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Η εξέλιξη: Η Αρμάνι ξεκίνησε πολύ καλύτερα το ματς και έφτασε γρήγορα στο +10 (4-14) με Πάντερ-ΛεΝτέι-Μίτσοφ να δίνουν το σύνθημα με τρίποντα. Ο Παναθηναϊκός έφτασε και στο -14 (6-20), πριν κλείνει στο δεκάλεπτο με το σκορ στο 15-26, παρά τους 8 του Χεζόνια.

Ταρζέφσκι και Σέρχι έκαναν ζημιά, την ώρα που όλη η ιταλική ομάδα λειτουργούσε υποδειγματικά σε άμυνα και επίθεση. Το 22-42 στο 17′ το επιβεβαίωσε απόλυτα, με το ματς να έχει ξεκάθαρο φαβορί. Παπαπέτρου και Μήτογλου προσέφεραν λύσεις, αλλά το ημίχρονο είχε σκορ 29-46.

Δεν τα παράτησε και δικαιώθηκε

hezonja_armani

Η Αρμάνι συνέχισε σε ανάλογο ρυθμό, ο Παναθηναϊκός όμως έγινε αισθητά καλύτερος σε άμυνα και επίθεση και με τους ΜπέντιλΠαπαγιάννηΠαπαπέτρου, έριξε την διαφορά κάτω από τους 10 (46-55). Σέρχι-Ταρζέφσκι έκαναν υποδειγματικές συνεργασίες, για το 49-59 του 30′.

Η αντεπίθεση του Παναθηναϊκού καρποφόρησε για το 59-65 στο 34′ με Παπαπέτρου-Μπέντιλ. To ματς έγινε… επίσημα ντέρμπι με 66-67, με τον Μακ να αστοχεί σε τρίποντο στο 68-69, όπως και ο Πάντερ στην 2η βολή για το 69-70. Ο Χεζόνια έκανε το 70-70 στο -1,8”, η Αρμάνι λάθος επαναφορά και έτσι ήρθε η παράταση.

Τελείωσε αυτό που άρχισε

papapetrou

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν από εκεί που σταμάτησαν και με 3 τρίποντα έκαναν το 81-73, δείχνοντας πως εκείνοι είναι πια το μεγάλο φαβορί. Ο Μακ έγραψε το 85-75, με τον Ντατόμε να κάνει το 86-83 στο -18”, με τον Παπαγιάννη να έχει 0/2 βολές, αλλά η ομάδα του δεν το πλήρωσε, με τον Ντατόμε να χάνει τρίποντο και τον Ταρζέφσκι το φόλοου, για το τελικό 86-83.

Πού κρίθηκε: Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 70-70 με τον Χεζόνια στο -1,8” και στη συνέχεια τελείωσε το ματς με 85-75, παρά τις προσπάθειες του Ντατόμε στο τέλος, που είχε την ευκαιρία να στείλει το ματς σε δεύτερη παράταση.

Παίκτης-κλειδί: Για τον Παναθηναϊκό, 17 είχε ο Χεζόνια, 14 πόντους-5 ριμπάουντ ο Παπαπέτρου, 16-6 ο Μπέντιλ, 14-7 ο Παπαγιάννης και 11 ο Μακ.

Ο Σέρχι ήταν εξαιρετικός με 10 πόντους-5 ριμπάουντ-5 ασίστ, αλλά όχι αρκετός, ενώ 15 πρόσθεσε ο Μίτσοφ, 13 ο Πάντερ και 12 οι Σιλντς-ΛεΝτέι-Ταρζέφσκι.

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 29-46, 49-59, 86-83

Παναθηναϊκός: Μακ 11, Παπαγιάννης 14, Μποχωρίδης, Όγκαστ, Παπαπέτρου 14, Χεζόνια 17, Νέντοβιτς 3, Κασελάκης, Ουάιτ 9, Μήτογλου 2, Μπέντιλ 16, Σαντ-Ρος

Αρμάνι: Πάντερ 13, ΛεΝτέι 12, Μίτσοφ 15, Μορασκίνι, Ρολ, Ροντρίγκεθ 10, Ταρζέφσκι 12, Τσιντσιαρίνι, Σιλντς 12, Μπρουκς, Χάινς 2, Ντατόμε 7

Κάτας: “Ήταν… άλλο ματς στο δεύτερο ημίχρονο”

Ήταν SUPER ο Μάριο που “θέλω να είμαι και του χρόνου εδώ” (videos)

Παπαγιάννης: Ωραίος και όχι μοιραίος (videos)