Παπαγιάννης: Ωραίος και όχι μοιραίος (videos)

2021-04-01T22:46:08+00:00 2021-04-01T23:02:56+00:00.

01/Apr/21 22:46

papagiannis

Ο Γιώργος Παπαγιάννης ήταν εκ των πρωταγωνιστής του Παναθηναϊκού, στην τεράστια νίκη επί της Αρμάνι.

Ο Παναθηναϊκός είπε ”αντίο” στο ΟΑΚΑ για φέτος με νίκη. Και τι νίκη!

Η Αρμάνι ξέφυγε ακόμα και με 20, αλλά οι πράσινοι δεν τα παράτησαν, ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και έφτασαν στον θρίαμβο με 86-83.

Οι πρωταγωνιστές των νικητών αρκετοί. Μεταξύ αυτών ο Γιώργος Παπαγιάννης, με τον σέντερ να είναι ”παρών” ειδικά στην τέταρτη περίοδο, όντας ο βασικός λόγος για την αντεπίθεση/ανατροπή της ομάδας του.

Μέτρησε 14 πόντους (7/9 δίποντα, 0/5 βολές), 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 μπλοκς σε 27:09′, όντας ο κορυφαίος του Παναθηναϊκού και του ματς -βάσει ranking- με 21.

Παρόλα αυτά, από ωραίος θα μπορούσε να είχε γίνει μοιραίος, καθώς αστόχησε σε 2 βολές στο -11” της παράτασης και με το σκορ στο 86-83, με τον Λουίτζι Ντατόμε να αστοχεί σε τρίποντο στο φινάλε.

Αυτή ήταν η έκτη εμφάνιση φέτος του 23χρονου με 14+ πόντους και καλύτερη μετά την 19η αγωνιστική, σε μία σεζόν που μετράει 9,4 πόντους, 5,7 ριμπάουντ, 1,1 ασίστ και 1,7 μπλοκς σε 29 ματς.

Μετά το ματς, ο Παπαγιάννης σχολίασε σχετικά:

”Πρώτα παλέψαμε αμυντικά και πιέσαμε στην άμυνα. Ήταν ένα τελείως διαφορετικό ματς στο δεύτερο. Οι οπαδοί είναι η υποστήριξή μας πάντα και θα ισχύει για πάντα αλλά αυτό ήταν το τελευταίο μας εντός έδρας ματς και θέλαμε να το κερδίσουμε”

Κάτας: “Ήταν… άλλο ματς στο δεύτερο ημίχρονο”

Ήταν SUPER ο Μάριο που “θέλω να είμαι και του χρόνου εδώ” (videos)