Εφές: Απόδραση… τετράδας από την Βιτόρια με Λάρκιν ΟΝΕΙΡΟ!

2021-04-01T21:15:57+00:00 2021-04-01T22:26:06+00:00.

01/Apr/21 21:15

Η Εφές άντεξε απέναντι στην μαχητική Μπασκόνια και μετά από ένα ΑΠΙΘΑΝΟ ματς στη Βιτόρια πήρε τη νίκη στην παράταση με 111-101. Κορυφαίος για τους νικητές ο Λάρκιν, ο οποίος έκανε την καλύτερη φετινή του εμφάνιση κόντρα στους Βάσκους.

Μετά από ένα από τα καλύτερα ματς της σεζόν, η Εφές πήρε μια απίθανη νίκη κόντρα στη Μπασκόνια με 111-101 και έφτασε τις 22 νίκες και «αγκαλιάζοντας» την τετράδα.

Η τουρκική ομάδα, η οποία είχε τον Λάρκιν σε ΑΠΙΘΑΝΗ κατάσταση, μπορούσε να πάρει τη νίκη και στην κανονική διάρκεια, όμως ένα μεγάλος τρίποντο του Βιλντόζα έστειλε το παιχνίδι στον έξτρα χρόνο. Παρόλα αυτά, ο Λάρκιν ήταν και πάλι παρών, με την Εφές να αποδρά από την Βιτόρια και να φτάνει στο 22-11.

Από την άλλη η Μπασκόνια υποχώρησε στο 18-15 και πλέον η οκτάδα δεν είναι στο χέρι της…

Οι 111 πόντοι της Εφές μάλιστα είναι και η καλύτερη επιθετική συγκομιδή στην ιστορία του συλλόγου στην Ευρωλίγκα, ενώ ο Λάρκιν έκανε την καλύτερη εμφάνιση της σεζόν, δείχνοντας πως βρήκε ρυθμό στο καλύτερο δυνατό σημείο της χρονιάς, με τα πάντα να κρίνονται τις επόμενες εβδομάδες.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Η Εφές πήρε το προβάδισμα στην αρχή του αγώνα και έκλεισε το δεκάλεπτο με το υπέρ του 19-22, ενώ στην συνέχεια πάτησε γκάζι και έφτασε στο 21-34 στο 14′. Κάπου εκεί η Μπασκόνια βρέθηκε ξανά στο παρκέ, από το οποίο έμοιαζε να… απουσίαζε και επέστρεψε, κλείνοντας το ημίχρονο με το υπέρ της 41-40.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η Εφές είχε τον έλεγχο και συνέχισε να έχει ένα μικρό προβάδισμα (47-53, 57-63), χωρίς όμως να μπορεί αν ξεφύγει. Έτσι η τρίτη περίοδος έκλεισε στο 63-65. Ο Λάρκιν βγήκε μπροστά για την Εφές και το σκορ έγινε 65-71 στο 33’, ενώ λίγο μετά η Εφές πήρε αέρα επτά πόντων με 69-76 στο 34’. Η Μπασκόνια με ένα σερί 11-0 προηγήθηκε (80-76) για πρώτη φορά μετά το 4ο λεπτό, ωστόσο, ο Λαρκίν συνέχισε να εκτελεί από τα 6,75 μ. και έβαλε ξανά σε θέση οδηγού την Εφές. Στο τέλος της κανονικής διάρκειας όμως η Μπασκόνια με τρόποντο του Βιλντόζα έκανε το 92-92, με το μας να οδηγείται στην παράταση.

Εκεί η Εφές κατάφερε να βάλει από νωρίς τις βάσεις για τη νίκη, καθώς με ένα σερί 6-0 ξέφυγε με 92-98. Οι γηπεδούχοι μείωσαν προσωρινά στους δύο (96-98), αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με ένα σερί 11-0 και έφθασαν στο +13 (96-109), τελειώνοντας ουσιαστικά την αναμέτρηση. Τελικό σκορ 101-111 και μεγάλο διπλό για την Εφές.

Δεκάλεπτα: 19-22, 41-40, 63-65, 92-92, 101-111 (παρ.)

Πού κρίθηκε:

Το 11-0 της Εφές στην παράταση εκτόξευσε την διαφορά, με τους Βάσκους να μην καταφέρνουν να επιστρέψουν και πάλι στην αναμέτρηση.

Παίκτης κλειδί:

Ο Σέιν Λάρκιν ήταν ΜΑΓΙΚΟΣ με 30 πόντους, στο καλύτερο φετινό του ματς, ενώ 21 πρόσθεσε ο Σιμόν. Από την άλλη ο Πολονάρα με 23 πόντους δεν ήταν αρκετός.