Μπάγερν: Ο Λούτσιτς την έστειλε στα playoffs για πρώτη φορά στην ιστορία της! (videos)

2021-04-01T22:29:37+00:00 2021-04-01T23:16:36+00:00.

01/Apr/21 22:29

Σε ένα ματς “θρίλερ” στο Μόναχο που κρίθηκε στο τελευταίο δευτερόλεπτο ο Βλάντιμιρ Λούτσιτς με 2/2 βολές και μπλοκ στη λήξη χάρη τη νίκη πρόκριση στα playoffs στη Μπάγερν για πρώτη φορά, κόντρα στη Ζαλγκίρις Κάουνας με 71-70.

Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι μπορεί να μην βρέθηκε σε καλή βραδιά, αλλά με την άμυνα της να είναι απροσπέλαστη στο τελευταίο 1,5 λεπτό και τον Βλάντιμιρ Λούτσιτς... clutch σε βολές και άμυνες στο τέλος κέρδισε τους Λιθουανούς με 71-70 και προκρίθηκε και μαθηματικά στα playoffs της Ευρωλίγκα για πρώτη φορά στην ιστορία της, σε συνδυασμό με την ήττα της Μιλάνο στο ΟΑΚΑ από τον Παναθηναϊκό.

Αναλυτικά τα στατιστικά ΕΔΩ!

Πλέον η Μπάγερν που “έτρεχε” σερί τριών ηττών από την Ζαλγκίρις έχει ρεκόρ 20-13 και τη τελευταία αγωνιστική θα διεκδικήσει το πλεονέκτημα με έδρας με διπλό στη Βαρκελώνη, ενώ οι Λιθουανοί έπεσαν στο 16-17.

Το ματς

Ντέρμπι στο πρώτο μέρος

Ντέρμπι ήταν το παιχνίδι στην αρχή του με τη Μπάγερν να έχει ελάχιστο προβάδισμα (11-10 στο 5′), αλλά την Ζαλγκίρις να απαντάει με μικρό σερί 5-0 (15-10 στο 7′) και τη πρώτη περίοδο να λήγει με 22-21 χάρη σε καλάθι του Λεκαβίτσιους που είχε ήδη 8 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα οι άμυνες έσφιξαν για τα καλά και με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες με 30-30 (στο 16′). Οι Γερμανοί με τον Βάιλερ-Μπαμπ να φτάνει τους 8 προηγήθηκαν με 35-30 (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 37-36.

“Θρίλερ” μέχρι το τέλος!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Μόναχο ξεκίνησε με τους Λιθουανούς να παίζουν καλύτερη άμυνα και να προηγούνται και πάλι μετά από ώρα με 47-43 (στο 26′) δείχνοντας πως θέλει τη νίκη παρότι αδιάφορη. Τελικά η τρίτη περίοδος έληξε με 57-54 και την Μπάγερν να δείχνει πως “ξυπνάει”.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς η ομάδα του Τρινκιέρι με μικρό επιμέρους σκορ 6-2 προηγήθηκε για πρώτη φορά με +7 (63-56 στο 35′) και έγινε το φαβορί για τη νίκη. 2′ λεπτά πριν το τέλος η Ζαλγκίρις έκανε την ανατροπή σε 68-65 με εντυπωσιακό δικό της επιμέρους σκορ 12-2 και “έβαλε φωτιά” στον αγώνα. Με το σκορ στο 70-69 ο Μπόλντουϊν σπατάλησε τη τελευταία επίθεση της Μπάγερν και με τη μπάλα να μένει για 3” στα γερμανικά χέρια ο Λούτσιτς κέρδισε βολές στα 2,3′‘ οι οποίες και χάρισαν τη νίκη στην ομάδα του με 71-70, αφού ο Σέρβος έκανε και μπλοκ στον Λοβέρν στο τελευταίο σουτ της Ζαλγκίρις!

Που κρίθηκε: Στο φάουλ και στις εύστοχες βολές του Λούτσιτς στα 2,3” πριν το φινάλε που “σκότωσαν” τη Ζαλγκίρις και στο μπλοκ του στον Λοβέρν.

Παίκτης-κλειδί: Ο Λούτσιτς ήταν καθοριστικός με 13 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 μπλοκ, ενώ μεγάλο ματς έκανε ο Ρέινολντς με 13 πόντους και 4 ριμπάουντ και ο Βάιλερ-Μπαμπ με 11 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Για τη Ζαλγκίρις ο Λεκαβίτσιους είχε 10 πόντους, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα και ο Ουόκαπ 16 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 37-36, 57-54, 71-70.