ΠΡΩΤΗ και… καλύτερη η Μπαρτσελόνα κέρδισε και στην Πόλη τη Φενέρ! (videos)

2021-04-02T21:52:18+00:00 2021-04-03T03:32:13+00:00.

02/Apr/21 21:52

Η Μπαρτσελόνα παρουσίασε μία καλή εικόνα σε άμυνα και επίθεση στην Κωνσταντινούπολη κόντρα στην Φενέρμπαχτσε -που έχασε τον Γιαν Βέσελι και τον Νάντο Ντε Κολό- και πανηγύρισε ένα μεγάλο διπλό με 82-73 το οποίο της εξασφάλισε και μαθηματικά τη πρώτη θέση της κατάταξης στην Ευρωλίγκα.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους απέδειξε στη regular season της Ευρωλίγκα πως ήταν η καλύτερη ομάδα παρά τα σκαμπανεβάσματα της και μετά το μεγάλο διπλό κόντρα στην Φενέρμπαχτσε με 82-73 “κλείδωσε” τη πρώτη θέση της κατάταξης, αφού ούτε η Εφές ούτε και η ΤΣΣΚΑ την προλαβαίνουν στη τελευταία αγωνιστική.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Μπαρτσελόνα έχοντας ρεκόρ 21-12 είναι πρώτη και περιμένει την επόμενη εβδομάδα να μάθει την αντίπαλο της στα playoffs από την όγδοη θέση, ενώ η ομάδα του Κοκόσκοφ με 20 νίκες και 13 ήττες ισοβαθμεί στη τέταρτη θέση μαζί με Μπάγερν και Μιλάνο και τη τελευταία αγωνιστική θα διεκδικήσει το πλεονέκτημα έδρας, με το πρόβλημα πάντως να είναι ο τραυματισμός του Βέσελι και του Ντε Κολό και το διάστημα απουσίας τους από τα παρκέ.

Το ματς

Καλύτερη επιθετικά η Μπάρτσα – Έχασε τον Βέσελι η Φενέρ

Καλύτερα μπήκε στο παιχνίδι η Φενέρ και προηγήθηκε με 15-11 (στο 5′) χάρη στον Γκούντουριτς που είχε 8 πόντους με 3/3 σουτ. Η διαφορά για τους Τούρκους πήγε και στους 7 πόντους (20-13 στο 8′) με 8/8 σουτ και η πρώτη περίοδος έληξε με την Μπάρτσα να προηγείται με 26-25 μετά από επιμέρους σκορ 13-5 και τον Κούριτς να σκοράρει 3/3 τρίποντα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα όπως ήταν λογικό ο ρυθμός έπεσε με τις άμυνες να “σφίγγουν” και τη Μπαρτσελόνα να διατηρεί ένα σημαντικό προβάδισμα με 39-34 (στο 17′), αφού ο Κούριτς συνέχιζε απτόητος φτάνοντας τους 14 πόντους με 4/4 τρίποντα. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 47-42.

*δείτε το τραυματισμό του Βέσελι στο πρώτο μέρος και την αποχώρηση του από το παρκέ

Το “καθάρισε” με την άμυνα η Μπάρτσα!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στη Πόλη ξεκίνησε με την Φενέρ χάρη στους πόντους του Ντε Κολό (11 πόντους) να κάνει επιμέρους σκορ 14-4 και να προηγείται μετά από ώρα με 56-51 (στο 26′). Οι Καταλανοί με μικρό σερί 5-0 ισοφάρισαν σε 56-56 (στο 27′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 62-58 για τη Μπαρτσελόνα.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Μπάρτσα μπήκε πιο δυνατά σκοράροντας γρήγορα 5 αναπάντητους πόντους και προηγήθηκε για πρώτη φορά με +9 (67-58 στο 32′) και έγινε το φαβορί για τη νίκη. Η διαφορά πήγε και στους 10 (71-61 στο 34′) με την Φενέρ να έχει σημαντικό αμυντικό πρόβλημα. Με το σκορ στο 75-67 2΄λεπτά πριν το τέλος η Φενέρ καλείτο να κάνει μία μεγάλη ανατροπή, αλλά οι Καταλανοί και πάλι με την άμυνα τους κατάφεραν να φύγουν με το διπλό με 82-73!

Δείτε το τραυματισμό του Ντε Κολό:

Που κρίθηκε: Από την άμυνα της ομάδας του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους που ήταν εξαιρετική κυρίως από το πρώτο δεκάλεπτο και μετά και κράτησε τη Φενέρ στους 73 πόντους με 15 ασίστ και 15 λάθη, 7/17 τρίποντα και στα 19/34 δίποντα.

Παίκτης-κλειδί: Ο Κούριτς ήταν καθοριστικός με 16 πόντους (4/5 τρίποντα) και 2 ριμπάουντ, ενώ καλή δουλειά έκαναν ο Μίροτιτς με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ο Ντέιβις με 13 πόντους και 9 ριμπάουντ και ο Βέστερμαν με 9 πόντους και 4 ριμπάουντ, ενώ ο Καλάθης είχε 5 πόντους (2/7 σουτ), 4 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 25-26, 47-42, 58-62, 73-82