Βαλένθια: Έμεινε ζωντανή με τρομερή ανατροπή στο Βερολίνο

2021-04-02T20:47:05+00:00 2021-04-03T04:45:41+00:00.

02/Apr/21 20:47

Η Βαλένθια επέστρεψε από το -15 και εν τέλει πήρε τη νίκη κόντρα στην Άλμπα με 90-86, μένοντας ζωντανή στη μάχη για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Σε ένα παιχνίδι που έμοιαζε κατά πολύ με αυτό κόντρα στον Ολυμπιακό, η Βαλένθια πήρε τη νίκη με 90-86 μέσα στο Βερολίνο και παρέμεινε ζωντανή στη μάχη για τα πλέι οφς.

Η Άλμπα έφτασε ακόμα και στο +15 στο πρώτο ημίχρονο, όμως στη συνέχεια οι Ισπανοί επέστρεψαν και στο τέλος πήραν μια σπουδαία νίκη, που τους ανεβάζει στο 18-15.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και από νωρίς επέβαλαν το ρυθμό τους, τελειώνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο +13 (26-13,10΄). Με την ίδια ταχύτητα συνέχισαν και στη δεύτερη περίοδο έχοντας σε καλή μέρα τον Έρικσον κατάφεραν να ανεβάσουν την διαφορά ακόμη και στο +18 (35-17, 12′), με το ημίχρονο να κλείνει στο 53-42.

Μετά την ανάπαυλα, το σύνολο του Πονσαρνάου μπήκε φουριόζο, καταφέρνοντας να «ψαλιδίσει» την διαφορά στους 6 πόντους. (70-64,30′). Μάλιστα στο τελευταίο μέρος, με όπλο τον Ουίλιαμς, η Βαλένθια κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή φτάνοντας στην νίκη με 90-86.

Πού κρίθηκε:

Η Βαλένθια, με μπροστάρη τον Ουίλιαμς, έκανε την ολική ανατροπή στο τέλος και πήρε το προβάδισμα, με τον Αμερικανό να κάνει σπουδαία δουλειά και να βάζει τη σφραγίδα του στη νίκη της ομάδας του.

Παίκτης κλειδί:

Για τους νικητές ξεχώρισαν Πρέπελιτς με 24 πόντους και Κάλινιτς με 17 πόντου, ενώ ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής, ο Ντέρικ Ουίλιαμς, είχε 15. Για τους ηττημένους ο Έρικσον είχε 17 πόντους.

Δεκάλεπτα: 26-13, 53-42, 70-64, 86-90