Άλμπα: Αποχαιρέτησε την Ευρωλίγκα συντρίβοντας τον Ερυθρό Αστέρα

2021-04-08T21:43:27+00:00 2021-04-09T00:12:00+00:00.

08/Apr/21 21:43

Η Άλμπα έκανε… πάρτι απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα και είπε αντίο στην φετινή Ευρωλίγκα με μια εύκολη νίκη επί των Σέρβων με 81-58.

Μόνο για ένα δεκάλεπτο είχαμε ματς στο Βερολίνο, καθώς στη συνέχεια η Άλμπα έκανε πάρτι κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα και πήρε τη νίκη με το επιβλητικό 81-58.

Με αυτό τον τρόπο η Άλμπα αποχαιρέτησε με μια γλυκιά γεύση τη φετινή Ευρωλίγκα, την οποία και ολοκλήρωσε με ρεκόρ 12-22.

Σίβα με 17 πόντους και 8 ασίστ και Φοντέκιο με 13 πόντους ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, ενώ από την άλλη ο Σιμόνοβιτς είχε 12.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Μόνο το πρώτο δεκάλεπτο θύμιζε ματς, καθώς μετά το 24-22 της περιόδου τα πάντα έγιναν ξεκάθαρα. Με επιμέρους σκορ 25-8 οι Γερμανοί πήραν τον έλεγχο και έκλεισαν το ημίχρονο στο 49-30, με τα πάντα στη συνέχεια να γίνονται απλά.

Η τρίτη περίοδος ήταν παρόμοια, με την Άλμπα να την ολοκληρώνει στο +20 (66-46), ενώ τα πράγματα στη συνέχεια δεν διαφοροποιήθηκαν. Τελικό σκορ 81-58 και νίκη για τους Γερμανούς.

Πού κρίθηκε:
Το δεύτερο δεκάλεπτο τελείωσε τα πάντα για την Άλμπα, καθώς μετά το επιμέρους 25-8, τα πάντα έγιναν απλά για την Άλμπα.