Μπάγερν: Πέρασε από τη Βαρκελώνη και κατέκτησε την 5η θέση

2021-04-09T22:56:11+00:00 2021-04-09T23:54:19+00:00.

09/Apr/21 22:56

Η Μπάγερν πήρε τη νίκη μέσα στην έδρα της Μπαρτσελόνα με 82-72 και κατέκτησε την 5η θέση στην φετινή Ευρωλίγκα, πράγμα που σημαίνει πως θα αντιμετωπίσει την Αρμάνι στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας.

Ένα πολύ σημαντικό διπλό πήρε η Μπάγερν, η οποία επικράτησε μέσα στη Βαρκελώνη με 82-72 της Μπαρτσελόνα, όμως δεν μπόρεσε να βρεθεί στην τετράδα, λόγω της νίκης της Αρμάνι επί της Εφές. Παρόλα αυτά κατέκτησε την 5η θέση και θα βρει απέναντί της τους Ιταλούς στα πλέι οφς.

Από την άλλη η Μπαρτσελόνα ήταν παντελώς αδιάφορη βαθμολογικά, καθώς, εκτός από το ότι η πρώτη θέση έχει κλειδώσει εδώ και καιρό, το αποτέλεσμα της Αρμάνι σήμαινε πως μόνο η Ζενίτ και η Βαλένθια θα μπορούσαν να βρεθούν στην 8η θέση και όχι κάποια άλλη ομάδα, μέσα από πενταπλή ισοβαθμία. Έτσι, στην ουσία δεν θα άλλαζε τίποτα για τους Καταλανούς, όποιο και να ήταν το αποτέλεσμα της αναμέτρησης με τους βαυαρούς.

Από την αρχή η Μπάγερν είχε τον έλεγχο και πήρε εν τέλει τη νίκη, κόντρα σε μια Μπαρτσελόνα η οποία παρουσιάστηκε χωρίς τον ηγέτη της, Νίκολα Μίροτιτς, αλλά με τον Πάου Γκασόλ, ο οποίος στην επιστροφή του στην Ευρωλίγκα είχε 9 πόντους.

Ρέινολντς με 26 και Μπόλντγουϊν με 18 ήταν οι κορυφαίοι των νικητών.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Η Μπάγερν Μονάχου ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και προηγήθηκε με +7 στο τέλος της πρώτης περιόδου (29-22), ενώ ίδια ήταν η εικόνα και στη δεύτερη περίοδο. Οι Βαυαροί προηγήθηκαν ακόμη και με +10 (41-31, 16′), με τους Μπλαουγκράνα να μειώνουν στα επόμενα λεπτά, αλλά τους φιλοξενούμενους να έχουν το προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου (43-37).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Μπάγερν κράτησε και πάλι τα ηνία, κλείνοντας την περίοδο στο 55-60, ενώ στην συνέχεια, παρότι η Μπαρτσελόνα πάλεψε για την ανατροπή και μείωσε στους 3 (57-60, 41′), η Μπάγερν Μονάχου βρήκε λύσεις και πήρε εν τέλει η νίκη με 82-72 μέσα στη Βαρκελώνη.

Δεκάλεπτα: 22-29, 37-43, 55-60, 72-82.