Επιβίωσε η Μπαρτσελόνα: Νίκησε Ζενίτ και άγχος για το 1-1 (videos)

2021-04-23T23:21:28+00:00 2021-04-24T02:40:56+00:00.

23/Apr/21 23:21

Η Μπαρτσελόνα, μετά από ένα συναρπαστικό ματς, πήρε στην παράταση τη νίκη απέναντι στην Ζενίτ με 81-78 και έκανε το 1-1 στη σειρά.

Ματς για γερά νεύρα το δεύτερο ανάμεσα σε Μπαρτσελόνα και Μπαρτσελόνα, με τους Καταλανούς να επιβιώνουν στο τέλος και να παίρνουν τη νίκη με 81-78, κάνοντας το 1-1 στη σειρά των πλέι οφ απέναντι στους Ρώσους.

Η Ζενίτ επέστρεψε στο τέλος της κανονικής διάρκειας, όμως δεν μπόρεσε να πάρει τη νίκη, με το ματς να οδηγείται στην παράταση. Εκεί ο Χάνγκα ήταν καθοριστικός, κάνοντας κομβικά κλεψίματα στο τέλος, ο Χίγκινς ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών και κάπως έτσι το ματς τελείωσε στο 81-78 και η σειρά πήγε στο 1-1.

Πλέον η δράση μεταφέρεται στην Αγία Πετρούπολη, όπου η Ζενίτ μπορεί να καθαρίσει την υπόθεση πρόκριση, αλλά από την άλλη η Μπαρτσελόνα θα παλέψει για να επαναφέρει τη σειρά στη Βαρκελώνη.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν μαζί στο σκοράρισμα, με καμία να μην μπορεί να ξεφύγει. Έτσι στο δεκάλεπτο η Ζενίτ ήταν μπροστά με μόλις 3 πόντους (13-16).

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο +6 (15-21, 13’), όμως κάπου εκεί ήρθε η ώρα της Μπαρτσελόνα. Οι Καταλανοί με ένα σερί 12-0 πήραν τα ηνία (27-21, 16’), ενώ παρέμειναν σε ρόλο οδηγού μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (38-29).

Η διαφορά έφτασε στους 10 (41-31, 22’), αλλά η Ζενίτ δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Χόλινς και Πάνγκος πήραν μπροστά και τα πράγματα αντιστράφηκαν ξανά, με το δεκάλεπτο να κλείνει εν τέλει στο 48-48.

Το ματς έγινε και πάλι θρίλερ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι, με την Μπαρτσελόνα να ξεφεύγει και να φτάνει στο +6 (65-59, 36’). Η απάντηση της Ζενίτ ήταν άμεση, με τους Ρώσους να επιστρέφουν και να κάνουν το σκορ 66-66 στα 40’’ για το τέλος. Στη συνέχεια τίποτα δεν άλλαξε, με το ματς να οδηγείται στην παράταση.

Στον έξτρα χρόνο, οι δύο ομάδες συνέχισαν να συμπορεύονται, με καμία να μην μπορεί να ξεφύγει και πάλι (71-72, 42’). Ο Χάνγκα έκανε το 74-74 με ένα μεγάλο τρίποντο, ενώ Χίγκινς και Ντέιβις με 3 βολές έκαναν το 77-76, απαντώντας σε εκείνες του Πάνγκος. Ο Χάνγκα έκλεψε τη μπάλα και κέρδισε το φάουλ και ήταν εύστοχος από τη γραμμή, κάνοντας το 79-76 στα 13’’ για το τέλος. Ο Πάνγκος με 2 βολές έκανε το 79-78 στα 12”, όμως ο Χίγκινς απάντησε με τον ίδιο τρόπο (81-78) στα 9”. Στη συνέχεια ο Χάνγκα ήταν και πάλι εκεί, κάνοντας το κλέψιμο που έδωσε τη νίκη στους Καταλανούς. Τελικό σκορ 81-78 και νικήτρια η Μπαρτσελόνα.

Δεκάλεπτα: 13-16, 38-29, 48-48, 66-66, 81-78.

Πού κρίθηκε:

Τα κλεψίματα του Χάνγκα (5π.) στην παράταση έγειραν την πλάστιγγα υπέρ της Μπαρτσελόνα.

Παίκτες κλειδί:

Ο Χάνγκα με την άμυνά του έκανε δουλειά στο τέλος, ενώ σπουδαίο ματς έκαναν επίσης οι Ντέιβις (22π.) και Χίγκινς (15π.).