Ο λόγος που η Ζενίτ “βλέπει” Final Four, έχει ονοματεπώνυμο: Κέβιν Πάνγκος! (videos)

2021-04-30T21:25:11+00:00 2021-04-30T21:39:14+00:00.

30/Apr/21 21:25

Ο Κέβιν Πάνγκος έβαλε την υπογραφή του σε έναν ακόμα θρίαμβο της Ζενίτ κόντρα στην Μπαρτσελόνα!

Η Ζενίτ είναι αποφασισμένη να κάνει το θαύμα και να αφήσει εκτός Final Four την Μπαρτσελόνα.

Η ρωσική ομάδα βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, όμως δεν λύγισε και έκανε το 2-2 στην Αγία Πετρούπολη με 74-61, για να στείλει την σειρά σε… τελικό (4/5, 22:00).

Το ματς πήγαινε ιδανικά για τους γηπεδούχους, όμως όλα τελείωσαν στην τρίτη περίοδο, με την διαφορά να ξεπερνάει και τους 20. Τι άλλαξε; Ο Κέβιν Πάνγκος!

Ο Καναδός γκαρντ είχε μείνει στους 4 πόντους στο πρώτο μισό, στην τρίτη περίοδο σκόραρε 12, για να τελειώσει τελικά το Game 4 με 22 πόντους, μαζί με 8 ασίστ.

Όλα αυτά με 7/12 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 5/5 βολές, ενώ σε 32:37′ συμμετοχής είχε ακόμα 2 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, για να συγκεντρώσει 23 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης, τον μεγαλύτερο αριθμό του αγώνα.

Μετά από 4 ματς κόντρα στους Ισπανούς, ο 28χρονος μετράει 18,5 πόντους, 6,5 ασίστ, 2,5 ριμπάουντ, 1,3 κλεψίματα και 20,5 στο ranking, όντας με διαφορά ο κορυφαίος για το σύνολο του Τσάβι Πασκουάλ.

Μην ξεχνάμε πως το ”break” στο πρώτο ματς (74-76) έγινε με δικό του σουτ (19 πόντοι-9 ασίστ), ενώ στο δεύτερο έφτασε τους 23 πόντους, με την Ζενίτ να χάνει στην παράταση (81-78).

”Παίξαμε πολύ καλή άμυνα, δεν δώσαμε εύκολους πόντους. Όταν παλεύουμε και βοηθούμε ο ένας τον άλλον, είναι δύσκολο να σκοράρει κάποιος απέναντί μας. Ήταν κάτι τεράστιο. Πρέπει να ξεκουραστούμε, να δούμε τι μπορούμε να βελτιώσουμε και να παίξουμε το ίδιο και ακόμα καλύτερα. Είναι το Game 5, επομένως θα είναι δύσκολο. Πρέπει να είμαστε έτοιμοι”