Αρμάνι: Στο Final Four μετά από 29 χρόνια σε ματς που πήγε για… αυτοκτονία! (videos)

2021-05-05T05:03:09+00:00 2021-05-05T05:16:27+00:00.

05/May/21 05:03

Στο Final Four της Ευρωλίγκας μετά το 1992 προκρίθηκε η Αρμάνι Μιλάνο, μετά το 92-89 κόντρα στην Μπάγερν, που λίγο έλειψε να κάνει την… ανατροπή του αιώνα!

Με ιταλική… φινέτσα το Final Four της Κολωνίας!

Η Αρμάνι Μιλάνο έκανε το 3-2 κόντρα στην Μπάγερν μετά το 92-89, για να βρεθεί στην κορυφαία τετράδα της Ευρωλίγκας για πέμπτη φορά και πρώτη μετά το μακρινό 1992!

Οι Ιταλοί είχαν σε μεγάλο βράδυ τον Σίλντς των 34 πόντων, ο οποίος μάλιστα έκανε και ρεκόρ σε Game 5, όμως ήταν και αυτός που λίγο έλειψε να σταθεί μοιραίος, με τους Γερμανούς να έχουν την ευκαιρία να ανατρέψουν το -12, 78” πριν το τέλος!

Κάτι τέτοιο δεν έγινε τελικά, με την Μιλάνο να πετυχαίνει τον μεγάλο στόχο της, ενώ στον ημιτελικό περιμένει η Μπαρτσελόνα.

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Η Μπάγερν μπήκε πιο δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 2-8, πριν έρθει η αντίδραση της Αρμάνι με τον Σιλντς για το προσπέρασμα (18-16). Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους Ιταλούς να είναι μπροστά με +2 (24-22).

Ο Σιλντς συνέχισε να κάνει θραύση (18 πόντοι) και κάπως έτσι οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και ξέφυγαν ακόμα και με 13 (42-29), με τους Βαυαρούς να ”χτυπούν” με Ρέινολντς-Τζόνσον στην ρακέτα -παρά τα 0/4 τρίποντα-, για να κλείσει το ημίχρονο στο 50-40.

Η Μιλάνο έδειξε ότι κρατάει την τύχη του ματς στα χέρια της στην τρίτη περίοδο, όταν και έχτισε διαφορές, που έφτασαν ακόμα και τους 17 πόντους (72-55), με τον Σιλντς να μοιάζει ασταμάτητος με 30 πόντους, την ώρα που ο Μπόλντγουϊν είχε μείνει στους 6 (72-58).

Η Αρμάνι έκανε το 82-66 και έδειξε ότι είναι έτοιμη για τη νίκη, ένα 1-11 όμως της Μπάγερν για το 83-77 έβαλε φωτιά στο παιχνίδι. Ο Ντιλένι έκανε το 88-77), με την Μπάγερν να μην τα παρατάει. Από το 91-79 στο -78”, η Μπάγερν έβαλε φωτιά με 91-89, με τον Χάινς να σώζει την κατοχή μετά από τραγικό λάθος του Σιλντς. Ο τελευταίος έκανε το 92-89, ο Ζίπσερ αστόχησε και η νίκη πήρε στην Μιλάνο.

Πού κρίθηκε: Η Μπάγερν έχανε με 91-79 στο -1:18′, όμως μείωσε 91-89, είχε και επίθεση, αλλά ο Χάινς έσωσε την κατοχή, με τον Ζίπσερ να μην μπορεί να στείλει στη παράταση το ματς, μετά το 93-89 από τον Σιλντς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Σιλντς ήταν όλα τα λεφτά με 34 πόντους (9/12 σουτ, 11/12 βολές) και 5 ριμπάουντ, με τον Ντιλέινι να έχει 16 και τον Χάινς 12 (7 ριμπάουντ). Για την Μπάγερν, προσπάθησε με 19 πόντους-10 ριμπάουντ ο Ρέινολντς και με 14-9 ο Τζόνσον.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 50-40, 72-58, 92-89

Μιλάνο: Πάντερ 7, ΛεΝτέι 4, Μίτσοφ, Ρολ, Ροντρίγκεθ 8, Ταρζέφσκι 4, Ντιλέινι 16, Σιλντς 34, Μπρουκς, Έβανς, Χάινς, Ντατόμε

Μπάγερν: Μπόντγουϊν 17, Σίλεϊ 11, Ρέινολντς 19, Λούτσιτς 8, Φλακαντόρι, Αμάιζε, Ζίπσερ 10, Γκιστ 7, Τζόνσον 14, Σίσκο 3, Ραντόσεβιτς, Γκραντ