Ο Χίγκινς το βαλε, ο Πάντερ το χασε και η Μπάρτσα τελικό 11 χρόνια μετά! (videos)

2021-05-28T23:02:04+00:00 2021-05-28T23:17:45+00:00.

28/May/21 23:02

Σε έναν ημιτελικό “θρίλερ” ανάμεσα σε Μπαρτσελόνα και Μιλάνο που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους χάρη σε ένα τεράστιο σουτ του Κόρι Χίγκινς 0,8 πριν το τέλος έστειλε την ομάδα του στον τελικό με 84-82!

Αποστολή στην Κολωνία: Άρης Μπάρκας, Bahadir Akgun/ info@eurohoops.net

Σε ένα από τα μεγαλύτερα ντέρμπι στην ιστορία των ημιτελικών των Final Four της Ευρωλίγκα η Μπαρτσελόνα είδε τον Κέβιν Πάντερ που ήταν τρομερός σε όλο το ματς να αστοχεία ελεύθερος στα 7 δευτερόλεπτα και τον clutch Χίγκινς να βάζει το καλάθι της ζωής του 0,8 πριν τη λήξη του αγώνα και να την στέλνει σε τελικό μετά το 2010 όταν και κατέκτησε τη κούπα στο Παρίσι.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά του ημιτελικού!

Πλέον η Μπαρτσελόνα θα αντιμετωπίσει την Αναντολού Εφές στον μεγάλο τελικό της Κυριακής (30/5, 21:30), ενώ Μιλάνο και ΤΣΣΚΑ θα παίξουν για το γόητρο της τρίτης θέσης (30/5).

Το ματς

Απολαυστική επιθετικά η Μπάρτσα και… +9 στο ημίχρονο!

Πολύ καλά ξεκίνησε τον ημιτελικό η Μπαρτσελόνα και προηγήθηκε με 7-2 (στο 2′) με τον Καλάθη να έχει 4 πόντους, 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Η Μιλάνο με τον Μίτσοφ να έχει 7 πόντους και τον ΛεΝτέι 5 ανέτρεψε το σκορ σε 15-14 (στο 6′) σε ένα ματς με εξαιρετικό επιθετικό ρυθμό. Η Μπάρτσα με τον Νικ να έχει 5 ασίστ και τον Γκασόλ 5 πόντους προηγήθηκε ξανά με +4 (23-19 στο 9′) και η πρώτη περίοδος έληξε με 27-24 για τους Καταλανούς.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού η Μπαρτσελόνα συνέχισε να βρίσκει εύκολα καλάθια στην επίθεση, αλλά η Μιλάνο παρέμενε κοντά στο σκορ και μείωσε με ένα “τρελό” τρίποντο του Σιλντς (1/7 σουτ) σε 37-34 (στο 15′). Η διαφορά πήγε για πρώτη φορά στο +8 (44-36 στο 18′) για την ομάδα του Σάρας με μεγάλα καλάθια από Αμπρίνες – Μίροτιτς και το πρώτο μέρος του ημιτελικού ολοκληρώθηκε με 51-42, ενώ η Μπάρτσα βρέθηκε και στο +11 μετρώντας 13/2 δίποντα και 6/11 τρίποντα!

Ματσάρα και “θρίλερ” μέχρι το τέλος…

Το δεύτερο ημίχρονο του ημιτελικού στην Κολωνία ξεκίνησε με την ομάδα του Μεσίνα να παίζει σαφώς πιο πιεστική άμυνα και να μειώνει σε 54-52 (στο 24′) με επιμέρους σκορ 10-3 και τον Πάντερ να φτάνει τους 14. Οι Ιταλοί πέρασαν και μπροστά στο σκορ με 58-57 (στο 26′) δείχνοντας ένα πλήρως διαφορετικό πρόσωπο και εκμεταλλευόμενοι το ευάλωτο δίδυμο ψηλών της Μπάρτσα (Μίροτιτς – Γκασόλ) σε άμυνα και ταχύτητα. Με τον Πάντερ να εκτελεί συνεχώς (2ο πόντους) η Μιλάνο προηγήθηκε και με +8 (67-59 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με τους Καταλανούς να μειώνουν χάρη σε τρίποντο του Καλάθη (14 πόντους) σε 71-67.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Μπάρτσα δια χειρός Νικ σε σκορ και δημιουργία (17 πόντους, 7 ασίστ) μείωσε σε 76-75 (στο 34′) και το “θρίλερ” καλά κρατούσε. 3‘ λεπτά πριν το φινάλε ο Νικ Καλάθης τραυματίστηκε σοβαρά στον αστράγαλο και η Μπάρτσα ήταν μπροστά με 82-79 (στο 38′) χάρη σε επιμέρους σκορ 7-3. Ο Πάντερ στο 1:45 με μεγάλο τρίποντο ισοφάρισε σε 82-82 και ακολούθησαν δύο άστοχες επιθέσεις των δύο ομάδων.

Η Μιλάνο σε μία καθοριστική κατοχή αστόχησε με τον Πάντερ σε ελεύθερο σουτ και ο Χίγκινς με ένα τρομερό καλάθι στα 0,5 έβαλε μπροστά την Μπαρτσελόνα με 84-82 και την έστειλε στον τελικό της Ευρωλίγκα μετά από 11 χρόνια!

Που κρίθηκε: Φυσικά στο μεγάλο καλάθι του Χίγκινς 0,8 πριν τη λήξη που διαμόρφωσε το τελικό 84-82, αλλά και συνολικά στην άμυνα της Μπάρτσα στο τέταρτο δεκάλεπτο που δέχθηκε μόλις 11 πόντους.

Παίκτης-κλειδί: Ο Χίγκινς ήταν clutch για ακόμα φορά μετρώντας 11 πόντους, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 μπλοκ, ενώ σπουδαίος ήταν και ο τραυματίας Καλάθης με 17 πόντους, 6 ασίστ, 4 ριμπάουντ και 2 μπλοκ.

Τα δεκάλεπτα: 27-24, 51-42, 67-71, 84-82.