Μιλάνο: Αποχαιρέτισε με νίκη το Final Four της Κολωνίας κόντρα στην τέταρτη ΤΣΣΚΑ (videos)

2021-05-30T19:20:32+00:00 2021-05-30T20:13:34+00:00.

30/May/21 19:20

Με νίκη έκλεισε τη φετινή σεζόν στην Ευρωλίγκα η Αρμάνι Μιλάνο καθώς κέρδισε στον μικρό τελικό του Final Four της Κολωνίας την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 83-73 και κατέκτησε την τρίτη θέση.

Αποστολή στην Κολωνία: Άρης Μπάρκας, Bahadir Akgun/ info@eurohoops.net

Οι δύο ομάδες παρά την απογοήτευση τους από τους οριακούς αποκλεισμούς τους στα ημιτελικά του Final Four από Μπαρτσελόνα και Εφές, πάλεψαν στο παρκέ για τη νίκη, αλλά η Μιλάνο έδειχνε να είναι πιο έτοιμη πνευματικά για το ματς της τρίτης θέσης κλείνοντας με νίκη τη σεζόν.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Για την ιστορία η Αρμάνι Μιλάνο καταλαμβάνει την ίδια θέση σε Final Four όπως και στο τελευταίο της το 1992 στην Κωνσταντινούπολη , ενώ η ΤΣΣΚΑ όπως και το 2018 στο Βελιγράδι έρχεται τέταρτη μην μετρώντας καμία νίκη σε δύο ματς.

Το ματς

Προβάδισμα για Μιλάνο με… ζώνη και τρίποντα

Πιο “ζεστή” μπήκε η Μιλάνο στο παιχνίδι της τρίτης θέσης και προηγήθηκε με 12-7 (στο 5′) χάρη στα καλάθια των Μίτσοφ – Ρολ. Η ΤΣΣΚΑ αντέδρασε με επιμέρους σκορ 11-2 παίρνοντας το προβάδισμα με 18-14 (στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με 23-20 για τους Ρώσους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα η Μιλάνο εφάρμοσε ζώνη στην άμυνα κάτι που αρχικά δούλεψε καλά και την βοήθησε να προσπεράσει με 29-27 (στο 15′). Η ΤΣΣΚΑ ισοφάρισε ξανά σε 32-32 (στο 18′) με καλάθι και φάουλ του Σενγκέλια και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με ιταλικό επιμέρους σκορ 8-2 και προβάδισμα με 40-34 και την Μιλάνο να έχει 6/12 τρίποντα.

Το “καθάρισε” στο τέλος η Μιλάνο

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης για τη τρίτη θέση του Final Four της Κολωνίας ξεκίνησε με την Μιλάνο να συνεχίζει να “πυροβολεί” από τα 6,75 (8/14 τρίποντα) και παράλληλα να παίζει άμυνα και έτσι πήρε το μεγαλύτερο της προβάδισμα με 49-41 (στο 24′). Με γρήγορο σερί 8-0 και τον Σενγκέλια να έχει 16 πόντους και 8 ριμπάουντ η ΤΣΣΚΑ ισοφάρισε σε 49-49 (στο 26′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 60-57 για τη Μιλάνο.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα του Μεσίνα μπήκε πιο δυνατά ξανά και με σερί 8-0 σε 5′ λεπτά πήρε το μεγαλύτερο της προβάδισμα με +11 (68-57 στο 35′). 2′ λεπτά πριν το φινάλε η ΤΣΣΚΑ μείωσε σε 75-69 με τρίποντο του Λούντμπεργκ, αλλά οι Ιταλοί παρέμεναν το μεγάλο φαβορί και στο 1:25 με τρίποντο του Μίτσοφ “κλείδωσαν” τη νίκη (78-69) την οποία πήραν στη λήξη με 83-73.

Που κρίθηκε: Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου η Μιλάνο μπήκε προηγούμενη με 60-57 και κάνοντας σερί 8-0 σε 5′ λεπτά βρέθηκε στο +11 (68-57 στο 35′) διαφορά η οποία δεν γινόταν να καλυφθεί μέχρι το τέλος.

Παίκτης-κλειδί: Ο Σέρχι ήταν πολύ καλός με 14 πόντους, 6 ασίστ και 3 ριμπάουντ, ενώ καλό ματς έκανε και ο Μίτσοφ με 14 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 40-34, 60-57, 83-73.