Έχασε από τον Κατσικάρη η Ρεάλ – Ήττα και για την Μπασκόνια

2021-09-03T22:24:47+00:00 2021-09-03T22:28:37+00:00.

03/Sep/21 22:24

Μπασκόνια και Ρεάλ Μαδρίτης ηττήθηκαν σε φιλικές αναμετρήσεις.

Το πρώτο της φιλικό για φέτος έδωσε η Μπασκόνια. Παρόλα αυτά, δεν τα κατάφερε στη Χετάφε κόντρα στην Τενερίφη, γνωρίζοντας την ήττα με 81-67.

Οι δύο ομάδες έδωσαν ένα ντέρμπι, κάτι που αποτυπώνεται και από τον 56-54 στο 30′, όμως οι νικητές πάτησαν γκάζι στο τέλος με επιμέρους 25-13, για να πάρουν τη νίκη.

Ο Γκέρα με 14 πόντους-4 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος της Τενερίφης, με τον Σαλίν να προσθέτει 11, τον Σερμαντίνι 9 και τον Χουέρτας 6 (7 ασίστ). Ο Γκρέιντζερ με 13 πόντους-4 ριμπάουντ-5 ασίστ προσπάθησε για την Μπασκόνια.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 36-32, 56-54, 81-67

0/2 η Ρεάλ Μαδρίτης

Δεν έχει ξεκινήσει καλά την προετοιμασία της η Ρεάλ. Η ομάδα της Μαδρίτης ηττήθηκε και στο δεύτερο φιλικό της, αυτή τη φορά από την Μάλαγα με 88-75.

Το σύνολο του Κατσικάρη είχε τον έλεγχο του ματς από τη πρώτη περίοδο (28-16), φτάνοντας στο +13 μετά από ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο με επιμέρους 23-16. Ο Έρικ ήταν πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων με 21 πόντους, με τον Φερνάντεθ να προσθέτει 12 και τον Κόουλ 11. Για την Ρεάλ, Ερτέλ και Χάνγκα είχαν από 11 πόντους.

Αξίζει να αναφέρουμε πως το ματς ήταν αφιερωμένο στον Κάρλος Καμπέθας, ο οποίος αποσύρθηκε σε ηλικία 40 ετών, ενώ μάλιστα αγωνίστηκε και στο πρώτο μέρος, έχοντας 2 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 28-16, 47-43, 65-59, 88-75