Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας “προσγείωσε” τον Ολυμπιακό

2021-09-12T21:05:42+00:00 2021-09-12T23:00:41+00:00.

12/Sep/21 21:05

Ο Ολυμπιακός στη τελευταία ημέρα του τουρνουά της Κύπρου γνώρισε την πρώτη του φιλική ήττα από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 85-68 δείχνοντας αρκετά προβλήματα για πρώτη φορά κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας του.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έχοντας προβλήματα συνολικά στην άμυνα και στο κομμάτι της εκτέλεσης (6/19 τρίποντα) και της δημιουργίας στην επίθεση γνώρισαν την πρώτη τους φιλική ήττα από την ΤΣΣΚΑ Μόσχα του Δημήτρη Ιτούδη με 85-68 στη τελευταία ημέρα του τουρνουά της Κύπρου.

Ο Ολυμπιακός από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης έδειξε έλλειμα συγκέντρωσης και ενέργειας και δεν κατάφερε να επιβάλλει το ρυθμό του με εξαίρεση ένα μικρό κομμάτι στο πρώτο ημίχρονο και στη τρίτη περίοδο. Οι Ρώσοι κατάφεραν με τα σπουδαία “όπλα” που διαθέτουν σε κάθε θέση του ρόστερ της να κυριαρχήσουν σε άμυνα και επίθεση και να αναδείξουν τις αδυναμίες των “ερυθρόλευκων” σχεδόν 20 μέρες πριν την πρεμιέρα της Ευρωλίγκα.

Κορυφαίοι για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας ήταν ο Λούντμπεργκ με 15 πόντους και 3 ασίστ, ο Κλάιμπερν με 14 πόντους και 2 ασίστ και ο Σβεντ με 14 πόντους, 3 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

Για τους Πειραιώτες ξεχώρισαν και πάλι ο Βεζένκοφ με 17 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Σλούκας με 16 πόντους και 7 ασίστ, ο Μάρτιν με 14 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα και ο ΜακΚίσικ με 16 πόντους, 5 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

Εκτός αγώνα ο Ολυμπιακός – Κυριάρχησε πλήρως η ΤΣΣΚΑ στο πρώτο μέρος

Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι αφού επιθετικά δεν είχε καθόλου καλή κυκλοφορία και μετρώντας 1/10 σουτ βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 7ο λεπτό με 16-2 με τους Ρώσους να είναι εξαιρετικοί με 3/6 τρίποντα. Οι “ερυθρόλευκοι” δεν είχαν κανέναν σφυγμό και με 2/2 τρίποντα από τον Κλάιμπερν η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε με +19 (21-2 στο 9!) και η πρώτη περίοδος έληξε με 23-5.

Η εικόνα της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα με εξαίρεση τον ΜακΚίσικ (5 πόντους) ήταν ίδια σε άμυνα και επίθεση και η διαφορά για την ΤΣΣΚΑ έφτασε στους 22 πόντους (31-9 στο 15′) με τον Κλάιμπερν να έχει 9 πόντους. Η “ερυθρόλευκη” άμυνα στη ρακέτα βελτιώθηκε ο Βεζένκοφ έφτασε τους 10 πόντους και η ελληνική ομάδα μείωσε στο 18′ σε 36-21, ενώ το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 41-28.

Αντέδρασε ο Ολυμπιακός, αλλά δεν ολοκλήρωσε την ανατροπή

Στο δεύτερο ημίχρονο του φιλικού στην Κύπρο η ΤΣΣΚΑ μπήκε και πάλι δυνατά και με επιμέρους σκορ 11-3 προηγήθηκε με 51-31 (στο 23′), όμως ο Ολυμπιακός αντέδρασε και μείωσε με επιμέρους σκορ 8-2 σε 51-39 (στο 26′). Οι “ερυθρόλευκοι” κρατούσαν ένα καλό ρυθμό και διατηρούσαν με τον ΜακΚίσικ (9 πόντους) την διαφορά στους 12 (56-44 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 66-49.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς ο Ολυμπιακός έχοντας το δίδυμο Σλούκα – ΜακΚίσικ έκανε γρήγορο επιμέρους σκορ 11-2 και μείωσε στο 35ο λεπτό σε 68-60 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο φιλικό και δείχνοντας για πρώτη φορά κόντρα στην ΤΣΣΚΑ καλό πρόσωπο. 3′ λεπτά πριν το φινάλε οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη ανέβασαν ξανά τη διαφορά στους 13 (78-65) με ένα ακόμα μακρινό σουτ και στο φινάλε ο Ολυμπιακός γνώρισε την πρώτη του φιλική ήττα δίκαια με 85-68.

Τα δεκάλεπτα: 5-23, 28-41, 49-66, 68-85.

Ιτούδης: “Δεν είμαστε στο σημείο που πρέπει”

Αναλυτικά τι είπε μετά το ματς ο προπονητής της ΤΣΣΚΑ στην Cosmote TV:

“Όντως η σημασία του τουρνουά είναι μεγάλη, καθώς γίνεται στη μνήμη ενός νέου ανθρώπου που αγωνίστηκε για την ζωή και βοήθησε με την προσπάθεια και τον αγώνα που έκανε, αλλά και με το φάρμακο. Ας μην μπούμε όμως σε λεπτομέρειες. Το ότι ο κόσμος αγκάλιασε τον τουρνουά και υπήρχαν νέα παιδιά είναι σημαντικό. Εάν είναι αυτό το έναυσμα να μπουν τα παιδιά στο γήπεδο θα έχουμε κάνει καλύτερα τη δουλειά μου. Ένα ευχαριστώ στους γονείς του Νεόφυτου.

Ήταν ένα σημαντικό τουρνουά για εμάς, λίγο πριν το Σούπερ Καπ. Δεν είμαστε στο σημείο που πρέπει και κάποια παιχνίδια μας βοήθησαν για τον χαρακτήρα μας. Μια ήττα θα σε πάει μπροστά αν την διαχειριστείς σωστά. Η ήττα από την Ζενίτ μας βοήθησε. Δεν είμαστε όμως έτοιμοι να παίξουμε σε μεγάλη διάρκεια και με τέτοια πίεση. Ο Ολυμπιακός ήταν καλός στην τακτική. Δεν είναι εύκολο να αλλάζεις αλλαγές με τον Μιλουτίνοφ ή τον Τόκο”.

Για το αν πάρει παίκτη: “Το έχει πει και ο Αντρέι ότι έχουμε μάτια και αυτιά μας ανοιχτά. Τώρα είμαστε υγιείς και αυτό είναι σημαντικό. Ο Χάκετ όμως έμεινε εκτός προληπτικά, αλλά αυτά που μαθαίνω είναι πως πάει καλά”.

Ολυμπιακός: Κυριαρχική εμφάνιση, επιβλητική νίκη με Ζενίτ (video)

Λαύριο: Ήττα με -39 από την πανίσχυρη ΤΣΣΚΑ (video)