Ολυμπιακός: Η άμυνα έλιωσε την Μπασκόνια για την ιδανική πρεμιέρα!

2021-10-01T21:35:15+00:00 2021-10-01T23:29:25+00:00.

01/Oct/21 21:35

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με το… δεξί την φετινή Ευρωλίγκα “συντρίβοντας” την πληγωμένη από τους τραυματισμούς Μπασκόνια στο ΣΕΦ με 75-50 έχοντας πολλούς πρωταγωνιστές και καλό αγωνιστικό ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο και παίζοντας εξαιρετική άμυνα για σχεδόν 40 λεπτά.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός του Γιώργου Μπαρτζώκα με τον κόσμο του να δίνει δυναμικό παρών στο ΣΕΦ έκανε το καθήκον του στην πρεμιέρα της Ευρωλίγκα απέναντι στην… ενδεκάδα που παράταξε ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς (εκτός Μπόλντουϊν – Πίτερς) και παίζοντας καλό μπάσκετ κυρίως στο πρώτο ημίχρονο πανηγύρισε την πρώτη νίκη της σεζόν με 75-50.

Δείτε ΕΔΩ αναλυτικά τα στατιστικά του ματς

Ο Σάσα Βεζένκοφ για ένα ακόμα ματς ήταν εντυπωσιακός (16 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), ενώ ξεχώρισαν ο Φαλ στο καλύτερο του ματς (11 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 μπλοκ) με την κόκκινη φανέλα και ο Κώστας Σλούκας με 10 πόντους, 5 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Πλέον ο Ολυμπιακός προετοιμάζεται για την πρεμιέρα της Stoiximan Basket League στο ΣΕΦ απέναντι στην ΑΕΚ (3/10, 16:30), ενώ  στην συνέχεια τον περιμένει για την 2η αγωνιστική της Ευρωλίγκα ένα ακόμα πιο δυνατό εντός έδρας “τεστ” με αντίπαλο την Ρεάλ Μαδρίτης (8/10) όπου θα επιδιώξει το 2/2.

“Ερυθρόλευκο πάρτι” για 20 λεπτά…

Πολύ καλά ξεκίνησε το παιχνίδι ο Ολυμπιακός παρότι ο Ένοκ σκόραρε γρήγορα 7 πόντους για την Μπασκόνια και προηγήθηκε με διψήφια διαφορά 20-7 (στο 7’) με τον Βεζένκοφ να έχει ήδη 8 πόντους και τον Παπανικολάου 5, ενώ μετρούσε 6 ασίστ με μόλις 1 λάθος.

Η πρώτη περίοδος έκλεισε με τον Ντόρσεϊ να κάνει τα πάντα στο παρκέ (5 πόντους, 2 ασίστ, 2 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο), τους Βάσκους να έχουν ήδη 10 λάθη και τον Βέζενκοφ να στέλνει την διαφορά στους 15 (28-13) με buzzer beater τρίποντο!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του ματς ο ρυθμός είχε πέσει αισθητά και οι “ερυθρόλευκοι” διατηρούσαν μία διψήφια διαφορά (33-18 στο 15′) αν και επιθετικά ήταν αρκετά άστοχοι πλέον και αμυντικά έπρεπε να “λύσουν” το πρόβλημα του αμυντικού ριμπάουντ (4 η Μπασκόνια).

Ο ΜακΚίσικ με ένα τρίποντο έπειτα από καλή κυκλοφορία της μπάλας και ο Πρίντεζης με δύο σερί καλάθια έδωσαν στον Ολυμπιακό προβάδισμα μεγαλύτερο του double score (40-18 στο 18′) και τον έχρισαν φαβορί για την νίκη. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να καθοδηγείται από τον Κώστα Σλούκα (5 πόντους, 3 ασίστ) και να είναι μπροστά με 47-22!

Αντέδρασε η Μπασκόνια, αλλά τον κράτησε η άμυνα!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο ΣΕΦ ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να είναι νωθρός και στις δύο πλευρές του παρκέ και να σκοράρει 6 πόντους σε 4 λεπτά, αλλά να διατηρεί ένα μεγάλο προβάδισμα με 53-32 (στο 25′). Η Μπασκόνια εκμεταλλεύτηκε την έλλειψη συγκέντρωσης των γηπεδούχων και μείωσε σε 59-42 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε με τους Πειραιώτες μπροστά με 63-42.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ουσιαστικά όλα είχαν κριθεί με την διαφορά να είναι στους 24 πόντους (66-42) στο 33ο λεπτό. Οι Πειραιώτες είχαν χάσει το ρυθμό τους επιθετικά και ήταν άστοχοι από… μακριά, όμως η άμυνα τους έκανε την διαφορά και 3′ λεπτά πριν το φινάλε είχαν ήδη “κλειδώσει” (71-46) το ροζ φύλλο αγώνα, το οποίο και ήρθε στο φινάλε με 75-50.

Που κρίθηκε: Στο πρώτο ημίχρονο όπου ο Ολυμπιακός υποχρεώνοντας τους Βάσκους σε 14 λάθη και έχοντας ο ίδιος μόλις 4 σε 20′ λεπτά “έχτισε” μία μεγάλη διαφορά των 25 πόντων (47-22) η οποία δεν ήταν ικανή να ανατραπεί στην συνέχεια.

Παίκτης-κλειδί: Ο Σάσα Βεζένκοφ ήταν και πάλι ο κορυφαίος των “ερυθρόλευκων” κάνοντας τα πάντα στο παρκέ σε επίθεση και άμυνα με 16 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 28-13, 47-22, 63-42, 75-50

Μπαρτζώκας: “Ξεκινήσαμε με μια μεγάλη νίκη – Ο Χασάν κάθε μέρα είναι και καλύτερος”

Σάσα Βεζένκοφ σημαίνει επιθετική ΣΥΝΕΠΕΙΑ για τον Ολυμπιακό (video)

Παπανικολάου: “Ένιωθα σαν παιδάκι σε ζαχαροπλαστείο”