Ευρωλίγκα: Τα challenges ξεκίνησαν με… λάθος

2021-10-03T12:30:55+00:00 2021-10-03T12:30:55+00:00.

03/Oct/21 12:30

Τα challenges δεν ξεκίνησαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο στην Ευρωλίγκα.

Η Ζενίτ πέτυχε το μοναδικό ”διπλό” της πρεμιέρας στην Ευρωλίγκα, νικώντας με 69-70 την Ούνικς στο Καζάν. Και στον αγώνα αυτόν, είχαμε το πρώτο λανθασμένο challenge της σεζόν.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και συγκεκριμένα 1:19′ πριν το τέλος του, οι διαιτητές έδωσαν την κατοχή στην Ζενίτ, αφού η μπάλα βγήκε εκτός μετά από διεκδίκηση. Ο Βέλιμιρ Περάσοβιτς χρησιμοποίησε το challenge του και τελικά η κατοχή πέρασε στην Ούνικς, με το ριπλέι να τον δικαιώνει.

Και εδώ έρχονται τα δύο λάθη της υπόθεσης: ο προπονητής των γηπεδούχων δεν είχε το δικαίωμα να ζητήσει κάτι τέτοιο και οι διαιτητές δεν έπρεπε να είχαν προχωρήσει στην ανάλυση της φάσης.

Και αυτό γιατί όπως επισημαίνει η Ευρωλίγκα, μόνο στα τελευταία δύο λεπτά του αγώνα ή στην παράταση μπορούν οι διαιτητές να δεχθούν challenge σε φάσεις που αφορούν μπάλα ή παίκτη εκτός γηπέδου.