Μπαρτσελόνα: “Άλωσε” το Μόναχο για το 2/2 πριν τον… Ολυμπιακό! (videos)

2021-10-07T22:34:04+00:00 2021-10-08T00:22:40+00:00.

07/Oct/21 22:34

Το πρώτο της μεγάλο διπλό στην φετινή Ευρωλίγκα πανηγύρισε η Μπαρτσελόνα με 80-72 επί της Μπάγερν Μονάχου και πλέον περιμένει τον Ολυμπιακό (13/10) στο “Palau” για τη πρώτη στροφή της “διαβολοβδομάδας”.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ήταν καλύτερη από την γηπεδούχο Μπάγερν σχεδόν και στα 40′ λεπτά της αναμέτρησης παίζοντας και καλή άμυνα, αλλά και με πολύ καλές επιλογές στην επίθεση της στο εκτελεστικό κομμάτι και πανηγύρισε το δίκαιο διπλό με 80-72 αφού είχε και σε μεγάλη βραδιά τους Ντέιβις (16 πόντους), Χίγκινς και Μίροτιτς.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά του ματς

Πλέον η Μπαρτσελόνα έχοντας ρεκόρ 2-0 περιμένει τον Ολυμπιακό (13/10) για την 3η αγωνιστική και πρώτη φάση της “διαβολβδομάδας”, ενώ η Μπάγερν μετράει ισάριθμες ήττες.

Ένα “ξέσπασμα” και +11 στο ημίχρονο η Μπάρτσα

Καλύτερα ξεκίνησε στον αγώνα η Μπάγερν και με την άμυνα και την επιθετική της ορμητικότητα προηγήθηκε με 13-8 (στο 6′). Η Μπαρτσελόνα πάντως αντέδρασε και έκλεισε την πρώτη περίοδο με επιμέρους σκορ 8-2 και προβάδισμα 16-15.

Στη δεύτερη περίοδο ο Γιοκουμπάιτις φτάνοντας τους 9 πόντους με 3/3 σουτ κρατούσε μπροστά τους Καταλανούς με 26-25 (στο 15′) σε ένα ματς πραγματικό ντέρμπι. Ο Ντέιβις πήρε τη σκυτάλη από τον Λιθουανό και έγραψε το 38-33 στο 18ο λεπτό φτάνοντας τους 9 πόντους και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την Μπάγερν να χάνει πλήρως τον έλεγχο του αγώνα και να βρίσκεται πίσω με 44-33 και τους μπλαουγκράνα να έχουν 5/9 τρίποντα.

Επέστρεψε η Μπάγερν από το -16 αλλά…

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Μόναχο ξεκίνησε με την Μπάγερν να κάνει γρήγορο σερί 5-0, αλλά και άμεσα η Μπάρτσα αποκατέστησε τη τάξη και προηγήθηκε και πάλι με 11 (49-38 στο 25′). Οι Καταλανοί είχαν κυριαρχήσει στο παρκέ και πέρασαν μπροστά και με +15 (56-41 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε με 63-47.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Τρινκιέρι έκανε επιμέρους σκορ 8-2 και μείωσε σε 65-55 (στο 33ο λεπτό) με τον Χίλιαρντ να έχει 14 πόντους. 5 λεπτά πριν το φινάλε η Μπαρτσελόνα όμως διατηρούσε εύκολα ένα προβάδισμα των 12 πόντων (69-57) και ήταν πολύ κοντά στο σπουδαίο διπλό. Στο 38ο λεπτό οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 74-68, αλλά τελικά στο φινάλε η ομάδα του Γιασικεβίτσιους πήρε το αποτέλεσμα που άξιζε με 80-72.

Που κρίθηκε: Στο γεγονός πως παρά τα 17 λάθη της (18 ασίστ) η Μπαρτσελόνα κατάφερε χάρη στα υψηλά ποσοστά της στο σκοράρισμα (18/27 δίποντα, 9/18 τρίποντα) να αποκτήσει διαφορά ασφαλείας μέχρι το τέλος από την Μπάγερν.

Παίκτης-κλειδί: Ο Χίγκινς ήταν εξαιρετικός με 16 πόντους, 5 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ μεγάλο ματς έκανε για την Μπάρτσα και ο Μίροτιτς με 11 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 33-44, 47-63, 72-80.