Βιλερμπάν: “Άλωσε” το Βερολίνο με MVP Τζόουνς και καλό Κώστα Αντετοκούνμπο!

2021-10-08T21:54:46+00:00 2021-10-08T22:47:14+00:00.

08/Oct/21 21:54

Η Βιλερμπάν του Κώστα Αντετοκούνμπο έκανε το 2/2 στην Ευρωλίγκα κερδίζοντας εκτός έδρας την Άλμπα Βερολίνου με 71-67 μετά και την νίκη στη πρεμιέρα απέναντι στην Ζαλγκίρις.

Η ομάδα του Τι Τζέι Πάρκερ παρά το έλλειμμα εμπειρίας που διαθέτει στο φετινό της ρόστερ κατάφερε να ξεκινήσει την σεζόν με 2/2 καθώς κέρδισε σχετικά εύκολα χάρη στην άμυνα της την Άλμπα στο Βερολίνο με 71-67 έχοντας σε καλό βράδυ τον Κώστα Αντετοκούνμπο που είχε σε 16 λεπτά 9 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 μπλοκ.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά του ματς

Πλέον οι δύο ομάδες ετοιμάζονται με διαφορετικό τρόπο για την “διαβολοβδομάδα”, αφού οι Γάλλοι μετρούν 2/2 νίκες ενώ η Άλμπα έχει υποστεί ισάριθμες ήττες.

Το γύρισε στο δεύτερο δεκάλεπτο η Βιλερμπάν

Η Άλμπα ξεκίνησε καλύτερο το παιχνίδι και προηγήθηκε με 16-11 (στο 7′) χάρη στους 14 πόντους των Λο – Ντα Σίλβα (8 και 6 πόντους) και η πρώτη περίοδος έληξε με 18-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα οι Γάλλοι αντέδρασαν και με 5 πόντους (2/2 σουτ) του Κώστα Αντετοκούνμπο ισοφάρισαν με επιμέρους σκορ 11-6 σε 24-24 (στο 16′). Η Βιλερμπάν πέρασε και μπροστά στο σκορ με 30-27 (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 34-31.

Το “καθάρισαν” με την άμυνα οι Γάλλοι

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Βερολίνο ξεκίνησε με την Βιλερμπάν να είναι σαφώς καλύτερη και να προηγείται με 43-37 (στο 26′) δείχνοντας πως μπορεί να κάνει το 2/2 στην Ευρωλίγκα. Η Άλμπα δεν μπορούσε να ισορροπήσει και στη λήξη της τρίτης περιόδου τη βρήκε πίσω στο σκορ με 49-43.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η διαφορά για την γαλλική ομάδα πήγε και στους 14 (57-43) με 8-0 στο 34ο λεπτό. και “άγγιζε” πλέον το διπλό. 3′ λεπτά πριν το τέλος η διαφορά μειώθηκε στους 8 (63-55) με τον Λο να έχει 18 πόντους για την Άλμπα και στο φινάλε η Βιλερμπάν πήρε το δίκαιο διπλό με 71-67.

Που κρίθηκε: Στην απροσπέλαστη άμυνα της Βιλερμπάν η οποία άφησε την Άλμπα στους 67 πόντους με 6/33 τρίποντα και 12 ασίστ με ισάριθμα λάθη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Τζόουνς ήταν εξαιρετικός με 24 πόντους (9/14 σουτ) και 2 ριμπάουντ και έκανε την διαφορά, ενώ καλό ματς έκανε και ο Οκόμπο με 13 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 31-34, 43-49, 67-71