Φενέρ: Κατέρρευσε στο Βερολίνο και γνώρισε νέα ήττα από την Άλμπα!

2021-10-12T21:51:09+00:00 2021-10-12T23:09:12+00:00.

12/Oct/21 21:51

Η Φενερμπαχτσέ γνώρισε νέα κακιά βαθμολογικά ήττα στην Ευρωλίγκα, αφού στο δεύτερο ημίχρονο με την Άλμπα στο Βερολίνο παρουσίασε άσχημο πρόσωπο και έχασε δίκαια με 84-70.

Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς μπορεί να έχει τις απουσίες των Μπάλτερ – Πολονάρα, όμως παρουσίασε και πάλι προβληματικό πρόσωπο στα παρκέ της Ευρωλίγκα και ηττήθηκε εύκολα από την Άλμπα στο Βερολίνο με 84-70, αφού στο δεύτερο μέρος εξαφανίστηκε από το γήπεδο μην μπορώντας να αντιδράσει και δέχθηκε 57 πόντους.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα

Πλέον οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στην κατάταξη της Ευρωλίγκα, καθώς η Άλμπα με την πρώτη της φετινή νίκη έπιασε την Φενέρ στο ρεκόρ 1-2.

Μπροστά από νωρίς με την άμυνα η Φενέρ

Το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ήταν ιδιαίτερα ισορροπημένο και οι ομάδες κοντά στο σκορ με την Φενέρ να έχει το ελάχιστο προβάδισμα με 19-18.

Στη δεύτερη περίοδο ο ρυθμός χαμήλωσε ακόμα περισσότερο με την Φενέρ να παίζει εξαιρετική άμυνα και να επιτρέπει στην Άλμπα να σκοράρει μόλις 9 πόντους σε 10′ λεπτά παίρνοντας προβάδισμα στο φινάλε του ημιχρόνου με 35-27.

ΜΟΝΟ η Άλμπα υπήρχε στο παρκέ στο δεύτερο ημίχρονο!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με την Άλμπα να μεταμορφώνεται και να κάνει ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 15-2 και να ανατρέπει το σκορ σε 42-37 (στο 25′) με τον Ντα Σίλβα να έχει 9 πόντους. Η διαφορά για την Άλμπα έφτασε και στους 6 (51-45 στο 27′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με την Φενέρ πίσω με 57-53.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Γερμανοί με νέο μικρό επιμέρους σκορ 12-5 προηγήθηκε για πρώτη φορά με +11 (69-58 στο 35′) και έγινε το φαβορί για τη νίκη. Η διαφορά πήγε και στους 13 (76-63 στο 37′) με την Φενέρ να έχει καταρρεύσει και στο τέλος γνώρισε την δεύτερη σερί της ήττα δίκαια με … παρά τις προσπάθειες για ανατροπή.

Που κρίθηκε: Στο τέταρτο δεκάλεπτο όπου η Άλμπα μπήκε μπροστά με 57-53 και με επιμέρους σκορ 19-10 στο 37′ προηγήθηκε με +13 (76-63) διαφορά που δεν μπορούσε να καλύψει η Φενέρ.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ντα Σίλβα ήταν εξαιρετικός με 22 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ και ο Λο έκανε μεγάλο ματς με 21 πόντους, 4 ασίστ, 2 ριμπάουντ και ισάριθμα κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 27-35, 57-53, 84-70.