Πρίφτης: “Κάποια κομβικά ριμπάουντ μας στέρησαν την ευκαιρία” (video)

2021-10-12T22:36:30+00:00 2021-10-12T23:28:48+00:00.

12/Oct/21 22:36

priftis

Στα πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ στα τελευταία λεπτά του αγώνα με την Μπασκόνια στάθηκε ο Δημήτρης Πρίφτης μετά την ήττα του Παναθηναϊκού.

Ο Παναθηναϊκός “άγγιξε” το πρώτο του διπλό στη φετινή Ευρωλίγκα, αλλά μία κακή τελευταία επίθεση και καθοριστικά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ στα τελευταία 5′ λεπτά του ματς στη Βιτόρια έφεραν την ήττα με 81-79 από την Μπασκόνια.

Μετά το τέλος του αγώνα ο προπονητής του “τριφυλλιού” Δημήτρης Πρίφτης αναφέρθηκε στο κρίσιμο κομμάτι των ριμπάουντ το οποίο χαρακτήρισε “κλειδί” για την έκβαση του, ενώ μίλησε και για το επόμενο ματς της “διαβολοβδομάδας” με την Ρεάλ στη Μαδρίτη (15/10).

Αναλυτικά τι είπε:

“Ήταν να δύσκολο παιχνίδι όπως είδατε. Πήγε όπως πήγε στην τελευταία επίθεση. Ήταν απόρροια αρκετών πραγμάτων. Ειδικά στα τελευταία λεπτά κάποια κομβικά ριμπάουντ που έδωσαν δεύτερες ευκαιρίες στην Μπασκόνια και μας στέρησαν την ευκαιρία να έχουμε δικές μας επιθέσεις ώστε να σκοράρουμε. Αυτό ήταν το κλειδί της αναμέτρησης.

Τουλάχιστον στο τέταρτο δεκάλεπτο επιστρέψαμε στο παιχνίδι και μπήκαμε στη διεκδίκηση του αγώνα. Συγχαρητήρια στην Μπασκόνια. Εμείς έχουμε μπροστά μας ένα ακόμα παιχνίδι σε 2 μέρες”.