Σπουδαίος Ολυμπιακός στην Βαρκελώνη, αλλά η μπίλια έκατσε στην Μπάρτσα (videos)

2021-10-13T23:12:50+00:00 2021-10-13T23:47:03+00:00.

13/Oct/21 23:12

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε μία πολύ καλή εμφάνιση στην Βαρκελώνη, αλλά ένα χαμένο αμυντικό ριμπάουντ και 2/2 βολές του Οριόλα του στέρησαν το διπλό στη παράταση (79-78), αφού ο Σλούκας δεν κατάφερε να σκοράρει στη τελευταία επίθεση.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν πολύ καλά διαβασμένη και εξαιρετική στην άμυνα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα στο “Palau” αλλά στις λεπτομέρειες έχασε ένα τεράστιο διπλό κόντρα στην Μπαρτσελόνα γνωρίζοντας την πρώτη του φετινή ήττα με 79-78.

Με αυτή τη νίκη η Μπαρτσελόνα παραμένει στη κορυφή με το απόλυτο 3/3, ενώ ο Ολυμπιακός με ρεκόρ 2-1 αποδεικνύει τη δυναμική του χάνοντας μία τεράστια ευκαιρία στη Βαρκελώνη από ένα αμυντικό ριμπάουντ και ένα άστοχο σουτ στο έξτρα πεντάλεπτο της αναμέτρησης.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα

Πλέον ο Ολυμπιακός θα υποδεχθεί στο ΣΕΦ την Ζαλγκίρις Κάουνας (15/10), ενώ η Μπαρτσελόνα θα ταξιδέψει στη Γαλλία για τον αγώνα με την Μονακό (15/10) του Μάικ Τζέιμς.

“Ερυθρόλευκο” προβάδισμα με σπουδαία άμυνα στο πρώτο μέρος

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εξαιρετικά αμυντικά το παιχνίδι στο “Palau” και προηγήθηκε με 6-4 στο 5ο λεπτό, παρότι είχε προβλήματα με τη κυκλοφορία της μπάλας στην επίθεση (2 λάθη) και στο ριμπάουντ με την Μπαρτσελόνα να μαζεύει 4 επιθετικά. Μπορεί τα λάθη των “ερυθρόλευκων” να αυξήθηκαν στα 4, όμως με 2/2 τρίποντα από Ντόρσεϊ – Σλούκα ανέβασαν το προβάδισμα τους στο +7 (13-6) και η πρώτη περίοδος έκλεισε με 17-10 με την άμυνα τους να είναι εξαιρετική (5/19 σουτ και 3 λάθη η Μπάρτσα)!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η άμυνα της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα συνέχισε να είναι απροσπέλαστη, όμως κάποια άστοχα σουτ, λάθη και τέσσερις πόντοι μέσα από τη ρακέτα του Ντέιβις έφεραν το υπέρ της σκορ στο 20-18 (στο 15′) σε ένα πραγματικά κλειστό παιχνίδι. Ο Ζαν-Σαρλ με πέντε σερί πόντους ανέβασε και πάλι το προβάδισμα του Ολυμπιακού στο +6 (25-19 στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 32-27 και τους Καταλανούς να έχουν 0/12 τρίποντα.

Γύρισε από το -9 και το έκανε “θρίλερ” ο Ολυμπιακός

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στη Βαρκελώνη ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να χάνει την συγκέντρωση του πλήρως και την Μπάρτσα να πετυχαίνει 2/2 τρίποντα έχοντας πλέον τον Μίροτιτς στους 8 πόντους και με επιμέρους σκορ 14-2 να περνάει μπροστά στο σκορ μετά από πολλή ώρα με 41-34 (στο 25′). Η ελληνική ομάδα ήταν πολύ άστοχη από τα 6.75 έχοντας 3/16 σουτ και οι “μπλαουγκράνα” αύξησαν το προβάδισμα τους στο +9 (47-38 στο 27′).

Η τρίτη περίοδος έληξε με τους “ερυθρόλευκους” να βρίσκουν σημαντικά καλάθια με Φαλ και Σλούκα, αλλά τη διαφορά να παραμένει στους 8 (55-47) με τρίποντο του Λαπροβίτολα και με την Μπαρτσελόνα να σκοράρει 28 πόντους, ενώ στο πρώτο μέρος πέτυχε συνολικά 27.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έλεγχε το ρυθμό, ο Ντέιβις που είχε 10 πόντους έφτασε τα τέσσερα προσωπικά φάουλ και με επιμέρους σκορ 9-3 και με την άμυνα του να είναι ξανά πολύ καλή, μείωσε σε 58-56 στο 35ο λεπτό κάνοντας και πάλι το ματς ντέρμπι. Οι “ερυθρόλευκοι” έχασαν τρεις ευκαιρίες να ισοφαρίσουν ή να περάσουν μπροστά με ΜακΚίσικ, Βεζένκοφ και Σλούκα και 3′ λεπτά πριν το φινάλε ήταν πίσω με 59-58.

Στο 38ο λεπτό ο Λαρεντζάκης ισοφάρισε με ένα μεγάλο τρίποντο σε 61-61 και με 2/2 βολές ο ΜακΚίσικ παίρνοντας το 5ο φάουλ του Ντέιβις σε 63-63. Ο Μίροτιτς με δικές του βολές έκανε το 65-63, αλλά ο Σλούκας ισοφάρισε (65-65) και πάλι με σουτ 1:27 πριν το φινάλε και ο Βεζένκοφ έκανε το 67-65 στο ανοιχτό γήπεδο στο 39′.

Ο Μίροτιτς αστόχησε σε τρίποντο, αλλά ο Μάρτιν έδωσε δύο βολές στην Μπαρτσελόνα στα 33′ δευτερόλεπτα και ο Κούριτς ισοφάρισε σε 67-67.  Ο Σλούκας αστόχησε στα 10 δευτερόλεπτα και το ίδιο έκανε και ο Χίγκινς και το ματς οδηγήθηκε στη παράταση.

Παράταση

Ο Ολυμπιακός είχε προβλήματα στην επίθεση και οι Μίροτιτς – Καλάθης έβαλαν μπροστά τη Μπάρτσα με 75-70 2 λεπτά πριν το τέλος και την έχρισαν φαβορί για τη νίκη. Ο ΜακΚίσικ μείωσε αρχικά σε 75-72 και ο Σλούκας στο 1:28 με 2/2 βολές ακόμα περισσότερο σε 75-74 και ο Ντόρσεϊ επίσης με βολές σε 77-76 στο 1′ λεπτό μετά από τις 2/2 του Μίροτιτς. Ο Ντόρσεϊ στα 22” έβαλε και μπροστά τον Ολυμπιακό με 78-77! Ένα χαμένο ριμπάουντ μετά το άστοχο σουτ του Χίγκινς που εξελίχθηκε σε βολές του Οριόλα ο οποίος έκανε το 79-78 στα 7,6 δευτερόλεπτα και ο Σλούκας αστόχησε στο τέλος με τον Ολυμπιακό να γνωρίζει την ήττα.

Που κρίθηκε: Στα 7 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της παράτασης όπου ο Οριόλα πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και το φάουλ μετά το χαμένο σουτ του Χίγκινς χαρίζοντας τη νίκη στη Μπαρτσελόνα.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μίροριτς που έκανε μεγάλη ζημιά 22 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Νικ Καλάθης με 9 πόντους, 7 ασίστ και 13 ριμπάουντ που είναι επίδοση καριέρας.

Τα δεκάλεπτα: 10-17, 27-32, 55-47, 67-67, 79-78.