Μπαρτζώκας: “Σκόραραν μόνο με βολές, αξίζαμε να κερδίσουμε”

2021-10-13T23:22:00+00:00 2021-10-14T01:19:18+00:00.

13/Oct/21 23:22

Για την προσπάθεια των παικτών του και τις βολές που κέρδισε η Μπαρτσελόνα στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα μίλησε ο προπονητής του Ολυμπιακού Γιώργος Μπαρτζώκας μετά την ήττα στη παράταση με 79-78.

Ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε πολύ καλός στο “Palau” για 45′ λεπτά απέναντι στην Μπαρτσελόνα των Μίροτιτς και Καλάθη, αλλά “λύγισε” στη παράταση με 79-78 από ένα χαμένο αμυντικό ριμπάουντ και 2/2 βολές του Οριόλα.

Μετά το τέλος του αγώνα στη flash interview ο προπονητής των “ερυθρόλευκων” Γιώργος Μπαρτζώκας στάθηκε στη προσπάθεια των παικτών του τονίζοντας πως άξιζαν τη νίκη, ενώ αναφέρθηκε και στις βολές που κέρδισαν οι “μπλαουγκράνα” στο τέλος της ΄τέταρτης περιόδου και στο έξτρα πεντάλεπτο.

Αναλυτικά τι είπε:

“Δυστυχώς για εμάς στο τέλος της κανονικής διάρκειας και στη παράταση σούταραν από βολές. Μας έλειπε στο τέλος ένα ριμπάουντ για να κερδίσουμε το ματς. Αυτό ήταν πολύ σημαντικό για μας. Δίνω τα εύσημα στους παίκτες μου, προσπάθησαν πάρα πολύ για 45 λεπτά και κατά τη γνώμη μου εμείς αξίζαμε να κερδίσουμε”

Στην Συνέντευξη Τύπου πρόσθεσε:

«Ήταν ένα σκληρό παιχνίδι και τα 45 λεπτά. Πήγε κατοχή με κατοχή. Οι δύο ομάδες έπαιξαν σκληρά και επιθετικά. Δυστυχώς εμείς, κατά τη γνώμη μου, με τα δύο ριμπάουντ που χάσαμε, χάσαμε το παιχνίδι. Το πρώτο ήταν στα τελευταία δευτερόλεπτα της κανονικής διάρκειας, όταν ήμασταν μπροστά δύο πόντους και ο Λαρεντζάκης αστόχησε σε ελεύθερο σουτ τριών πόντων. Τότε αμέσως ο Μάρτιν έκανε φάουλ στον Κούριτς στη μάχη για το ριμπάουντ, με αποτέλεσμα να δώσουμε δύο βολές στην αντίπαλό μας. Το άλλο ήταν στην παράταση, όταν η Μπαρτσελόνα αστόχησε στην κρίσιμη επίθεση και ο Φαλ έκανε φάουλ στον Οριόλα στην διεκδίκηση του ριμπάουντ και έδωσε και πάλι δύο βολές. Αυτό μας πλήγωσε. Αν είχαμε πάρει τουλάχιστον το ένα από τα δύο αυτά ριμπάουντ ή τουλάχιστον δεν είχαμε κάνει φάουλ, θα είχαμε πάρει τη νίκη. Θα πρέπει, όμως, να συγχαρώ τους παίκτες μου. Και εκείνοι άξιζαν τη νίκη. Έπαιξαν με καρδιά και προσπάθησαν να μείνουν πιστοί στο πλάνο του παιχνιδιού, κόντρα σε μια πολύ καλή και δύσκολη ομάδα όπως είναι η Μπαρτσελόνα. Είχαμε τις πιθανότητές μας να πάρουμε τη νίκη, όμως, δυστυχώς χάσαμε. Θα πρέπει να το ξεχάσουμε γιατί σε δύο μέρες έχουμε την αναμέτρηση με την Ζαλγκίρις και πρέπει να προχωρήσουμε.

Είμαι ικανοποιημένος. Όλοι οι παίκτες δίνουν τον καλύτερό τους εαυτό στην άμυνα και προσπαθούν να ακολουθήσουν το πλάνο. Δεν είναι εύκολο αυτό ειδικά όταν παίζεις κόντρα σε Ισπανικές ομάδες που ανοίγουν τον ρυθμό και προσπαθούν να σκοράρουν πολλούς πόντους ειδικά στο transition. Πρέπει να εκτελέσεις καλά στην επίθεση και να τους ‘σπρώξεις’ στα επιθετικά ριμπάουντ και να παίξεις σκληρή άμυνα, ακολουθώντας, όμως, παράλληλα την τακτική. Εμείς θεωρώ πως δείξαμε και στα τρία παιχνίδια πως έχουμε συμπαγή άμυνα. Μερικές φορές, όμως, αυτό δεν είναι αρκετό. Πρέπει να κάνουμε κάτι παραπάνω για να κερδίσουμε τον αγώνα. Δεν μπορώ να πω πως είμαι ικανοποιημένος που χάσαμε και με τον τρόπο που χάσαμε, όμως, θεωρώ πως αυτή τη στιγμή μπορούμε να είμαστε ανταγωνιστικοί σε οποιοδήποτε γήπεδο και απέναντι σε οποιαδήποτε ομάδα. Είμαστε αρκετά δυνατοί να παίξουμε παντού και να προσπαθήσουμε να κερδίσουμε την αναμέτρηση».

Πάντα μαθαίνεις, είτε κερδίζεις είτε χάνεις. Ίσως μερικές φορές να μαθαίνεις περισσότερα από την ήττα. Πρέπει να ελέγξουμε τα συναισθήματά μας και να σκεφτόμαστε πως κάθε κατοχή είναι πολύ σημαντική, ειδικά στην Ευρωλίγκα. Παρότι είναι νωρίς ακόμη, είναι μόλις Οκτώβρης παίζουμε τελικούς. Όλοι οι αγώνες είναι σημαντικοί στην Ευρωλίγκα. Οπότε κυρίως πρέπει ελέγξεις τα συναισθήματά σου και ότι κι αν συμβεί στην επίθεση να γυρίσεις στην άμυνα και να παλέψεις για την κατοχή. Θα μπορούσαμε να αναλύσουμε το παιχνίδι και να μάθουμε πολλά από αυτό αν είχαμε χρόνο. Όμως, αύριο πρέπει να αναλύσουμε το παιχνίδι της Ζαλγκίρις. Γενικά, πάντως, ως ομάδα μαθαίνουμε από κάθε κατοχή, από κάθε ήττα σκληρή και από κάθε μεγάλη νίκη»

Γιασικεβίτσιους: “Ήταν βασανιστήριο για τους προπονητές αυτό το παιχνίδι”

Ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους μίλησε για τη νίκη της Μπαρτσελόνα επί του Ολυμπιακού και τόνισε πως παιχνίδια σαν αυτό είναι βασανιστήριο για τους προπονητές, αλλά υπέροχα για τον κόσμο.

Αναλυτικά:

“Ίσως ένα υπέροχο παιχνίδι για τους οπαδούς που κάθονταν στις κερκίδες και παρακολουθούσαν τηλεόραση, ήταν πολύ έντονο. Για μένα ως προπονητή, ήταν βασανιστικό.

Με αυτό το τρελό πρόγραμμα που έχουμε, δεν ξέρω αν είχαμε αρκετό χρόνο για να καταλάβουμε τι προσπαθούμε να κάνουμε. Δεν κάναμε αυτό που θέλαμε να κάνουμε στο παιχνίδι.

Η αντιμετώπισή μας απέναντι στις αλλαγές στην άμυνα ήταν πολύ κακή. Προσπαθήσαμε να το προετοιμάσουμε, αλλά υπάρχουν πάρα πολλά παιχνίδια. Νομίζω ότι πολλά πράγματα πήγαν εναντίον μας, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, όταν μας έλειπαν πολλά εύκολα πράγματα.

Ευχαριστώ τους παίκτες που τα κατάφεραν. Τέτοια παιχνίδια κάνουν την ομάδα πιο δυνατή. Πρέπει όμως να μάθουμε πολλά από αυτό. Ειδικά τις λεπτομέρειες. Η αντίδραση στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν φανταστική. Βάλαμε το κόσμο στο παιχνίδι και πραγματικά μας βοήθησαν πολύ.

Μετά απομακρυνθήκαμε πάλι από αυτή την εικόνα μας, αλλά πήραμε τη νίκη, οπότε κρατάμε αυτό”