Μπαρτσελόνα: Γλίτωσε από… πριγκιπικό κάζο στο Μονακό με ηγέτη τον Ντέιβις

2021-10-15T21:22:06+00:00 2021-10-15T21:59:09+00:00.

15/Oct/21 21:22

Η Μπαρτσελόνα μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, το οποίο κρίθηκε στην παράταση, πήρε τη νίκη με 85-81 μέσα στο Μονακό, έχοντας σε μεγάλη βραδιά τον Μπράντον Ντέιβις.

Της Eurohoops team / info@eurohoops.net

ΜΑΤΣΑΡΑ είχαμε στο Μονακό, με την ομώνυμη ομάδα να ζορίζει τη Μπαρτσελόνα, αλλά τους Καταλανούς να βρίσκουν λύσεις, στέλνοντας το ματς στην παράταση, ενώ στη συνέχεια ήταν καλύτεροι, φτάνοντας στη νίκη με 85-81.

Έτσι, η Μπαρτσελόνα ανέβηκε στο 4-0, με τη Μονακό να υποχωρεί στο 2-2, μετά από τέσσερεις αγωνιστικές στην Ευρωλίγκα.

Ο Ντέιβις με 26 πόντους και 10 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με την μεγάλη εμφάνιση του Ουίλ Τόμας (18π., 9ρ.) να μην αρκεί για τους Μονεγάσκους.

Το ματς:

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν σκέτο όνειρο για την Μονακό. Οι γηπεδούχοι εγκλώβισαν με την άμυνά τους την Μπαρτσελόνα και έφτασαν εύκολα στο 22-12 (10’), όμως η συνέχεια δεν ήταν ίδια. Οι Καταλανοί, με μπροστάρη τον Καλάθη, βρήκαν λύσεις και ροκάνισαν την διαφορά, πηγαίνοντας στο ημίχρονο με το σκορ στο εύθραυστο 35-31.

Η Μονακό προσπάθησε με νύχια και με δόντια να κρατήσει το προβάδισμα στην τρίτη περίοδο, όμως η Μπαρτσελόνα, λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου, μπόρεσε να πάρει το προβάδισμα (54-56, 30’). Στη συνέχεια το ματς έγινε ένα ντέρμπι με τα… όλα του. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα, με καμία να μην μπορεί να δημιουργήσει σοβαρή διαφορά υπέρ της. Έτσι το ματς εξελίχθηκε σε θρίλερ, με καμία από τις δύο ομάδες να μην βρίσκουν τρόπο να ξεφύγουν. Παρόλα αυτά στο τέλος η Μονακό βρήκε λύσεις από τη γραμμή των βολών, όμως ο Ντέιβις ήταν εκεί, για να στείλει το μας στην παράταση (75-75).

Η Μπαρτσελόνα μπήκε στον έξτρα χρόνο με ένα επιμέρους 2-7, παίρνοντας τα ηνία (77-82, 43’), ενώ συνέχισε να έχει λύσεις από τη γραμμή των βολών, την ώρα που η Μονακό λύγησε από την κούραση. Κάπως έτσι το τέλος του αγώνα βρήκε τους Καταλανούς νικητές με 81-85.

Δεκάλεπτα: 22-12, 35-31, 54-56, 75-75, (παρ.) 81-85.

ΜΟΝΑΚΟ (Μίτροβιτς): Λι 5 (1/8 σουτ, 2/2 βολές, 5 ασίστ), Βέστερμαν 10 (3/7 τρίποντα), Τόμας 15 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Ντιάλο 4 (5 ριμπάουντ), Μπουτσιέλ 4 (5 ριμπάουντ), Μοτιεγιούνας 6, Ουαταρά 7 (1), Φέιγ 2, Γκρέι 4 (1/11 σουτ, 1/2 βολές), Άντζουσιτς, Χολ 8 (8 ριμπάουντ), Τζέιμς 16 (3/6 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 4/5 βολές, 5 ριμπάυντ, 4 ασίστ, 4 λάθη).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 27 (10/15 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/5 βολές, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σμιτς 3 (1), Χέιζ 5 (1), Οριόλα 2, Λαπροβίτολα 12 (3/6 τρίποντα), Χίγκινς 5 (1/6 σουτ, 4/6 βολές), Κούριτς (0/6 σουτ, 2/2 βολές), Γιοκουμπάιτις 2, Μίροτιτς 14 (7/9 δίποντα, 0/3 τρίποντα), Καλάθης 12 (0/6 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ).