Ολυμπιακός: Βγήκε από τα αποδυτήρια… άλλη ομάδα! (videos)

2021-10-15T21:48:23+00:00 2021-10-15T21:51:43+00:00.

15/Oct/21 21:48

vezenkov_zalgiris

Ο Ολυμπιακός ήταν κακός στο πρώτο ημίχρονο με την Ζαλγκίρις, αλλά στην τρίτη περίοδο τα έκανε όλα… τέλεια!

Από το κακό στο καλό, μία… ανάπαυλα δρόμος!

Ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 83-68 κόντρα στην Ζαλγκίρις και πλέον μετράει 3-1 στην Ευρωλίγκα. Το ματς δεν κύλησε σε όλη την διάρκειά του υπέρ των νικητών. Οι Λιθουανοί έβαλαν δύσκολα και μάλιστα προηγήθηκαν με 15-29 στο 13′, για να κλείσουν το ημίχρονο στο +3 (36-39).

Η… δουλειά για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έγινε στην τρίτη περίοδο. Οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν ”φρέσκοι” και ουσιαστικά έκριναν την αναμέτρηση, φτάνοντας στο 63-49.

Το επιμέρους 27-10 είχε την υπογραφή του Σάσα Βεζένκοφ, ο οποίος ήταν άποντος στο ημίχρονο, αλλά από το 20′ μέχρι το 30′ σκόραρε 12 πόντους, δηλαδή περισσότερους από όλη την ομάδα της Ζαλγκίρις!

Σε αυτό το διάστημα, οι ”ερυθρόλευκοι” είχαν 3/8 δίποντα, 5/7 τρίποντα και 6/8 βολές. Η συνέχεια άνηκε στον Ολυμπιακό, ο οποίος έκανε το 80-60 στο 36′, για να πάρει το ροζ φύλλο στο τέλος.