Μπαρτσελόνα: “Εξαφάνισε” την… εξαφανισμένη Ζενίτ (videos)

2021-10-22T22:44:56+00:00 2021-10-22T23:02:05+00:00.

22/Oct/21 22:44

Κανένα πρόβλημα για την Μπαρτσελόνα κόντρα στην Ζενίτ, όπως ”μαρτυρά” και το τελικό 84-58.

Η Μπαρτσελόνα νίκησε την Ζενίτ με 84-58, για την πέμπτη αγωνιστική της Ευρωλίγκας, σε ένα ματς που γρήγορα θα ξεχάσουν όλοι.

Οι Ισπανοί δεν αντιμετώπισαν την παραμικρή αντίσταση, με τον Μίροτιτς να κάνει την δουλειά με 20 πόντους σε 15′, για το 5/5. Όσο για την ομάδα του Πασκουάλ, υποχώρησε στο 3-2.

Για την έκτη αγωνιστική, η Μπαρτσελόνα φιλοξενείται από την Φενέρ (26/10, 20:45), ενώ η Ζενίτ υποδέχεται την Ρεάλ (27/10, 20:00).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops την βαθμολογία

Η εξέλιξη: Η Ζενίτ ξεκίνησε καλύτερα το ματς με 2-7, πριν η Μπαρτσελόνα ανεβάσει στροφές και πάρει τα ηνία του ματς, για το οριακό προβάδισμα (20-19) στο 10′.

Ο Μίροτιτς έδειξε τον δρόμο και με 10 πόντους εκτόξευσε την διαφορά στους 19 (42-23), με τους Ρώσους να μην δείχνουν κανένα σημάδι αντίδρασης, για το 44-27 του ημιχρόνου.

Ο Μίροτιτς με 8 σερί πόντους έγραψε το 52-27, με την ομάδα του να ξεφεύγει για τα καλά με 27 (64-37), με το ματς να τελειώνει ουσιαστικά από την τρίτη περίοδο (66-41).

Τίποτα δεν άλλαξε στο τελευταίο δεκάλεπτο, με την Μπαρτσελόνα να διατηρεί εύκολα την μεγάλη διαφορά στο παιχνίδι, παίρνοντας στο φινάλε τη νίκη με 84-58.

Πού κρίθηκε: Ουσιαστικά, η Μπαρτσελόνα πάτησε γκάζι στην δεύτερη περίοδο και ξέφυγε για τα καλά στο σκορ, χωρίς να κοιτάξει ξανά πίσω.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μίροτιτς ήταν όλα τα λεφτά, παρόλο που έπαιξε για 15′, με 20 πόντους (7/9 σουτ). Στους 11 ο Ντέιβις και ο Σανλί, ενώ 4 με 3 ασίστ είχε ο Καλάθης. Για την Ζενίτ, προσπάθησε με 8 οι Λόιντ, Κουλάγκιν, Μπάρον και Πονίτκα.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 44-27, 66-41, 84-58

Μπαρτσελόνα: Ντέιβις 11, Σανλί 11, Μαρτίνεζ, Σμιτς 7, Χέιζ 6, Οριόλα, Λαπροβίτολα 8, Χίγκινς 4, Κούριτς 7, Γιοκουμπάιτις 6, Μίροτιτς 20, Καλάθης 4

Ζενίτ: Λόιντ 8, Καράσεφ, Βόλκιν 3, Κουλάγκιν 8, Μπάρον 8, Κουζμίνσκας Ζούμπκοφ 2, Πόιθρες 6, Πονίτκα 8, Φράνκαμπ 5, Μίκι 4, Γκουντάιτις 6