Ήττα πριν τον Ολυμπιακό η Φενέρ – Αήττητη η Ζαλγκίρις

2021-10-23T19:09:08+00:00 2021-10-24T16:09:22+00:00.

23/Oct/21 19:09

Πρώτη ήττα για την Φενέρ στο πρωτάθλημα Τουρκίας, λίγες ημέρες πριν τις αναμετρήσεις με Μπαρτσελόνα και Ολυμπιακό. Αήττητη στην Λιθουανία η Ζαλγκίρις.

Πρώτη ήττα για την Φενέρ στο πρωτάθλημα Τουρκίας. Η Μπουρσασπόρ ήταν ανώτερη και πήρε τη νίκη με 84-73, για την πέμπτη αγωνιστική της BSL.

Οι γηπεδούχοι κρατούσαν από την αρχή τα ηνία του ματς, πήραν όμως σημαντική διαφορά σε δεύτερη και τρίτη περίοδο, ”καθαρίζοντας” στο φινάλε, για την δεύτερη νίκη τους.

Ο Άντριους ήταν εξαιρετικός με 20 πόντους για τους νικητές, όπως και ο Φρίμαν με 21. Για την Φενέρ, 18 είχε ο Ντε Κολό και από 12 οι Μπούκερ και Χαζέρ, ενώ δεν αγωνίστηκαν οι Βέσελι, Χένρι, Πιερ και Μπαρτέλ.

Όλα αυτά, την ώρα που ακολουθούν Μπαρτσελόνα εντός (26/10) και Ολυμπιακός εκτός (28/10), για την ”διπλή” αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Μερκεζεφεντί-Αφιόν Μπελεντιγιέ (24/10)
Νταρουσάφακα-Μπουγιουκτσεκμετσέ (αναβλήθηκε)

7/7 στη Λιθουανία η Ζαλγκίρις

Η Ζαλγκίρις Κάουνας παραμένει αήττητη στο πρωτάθλημα Λιθουανίας, μετά και τη νίκη της κόντρα στη Νεβέζις με σκορ 102-77.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν στη πρώτη περίοδο (27-25), αλά στη συνέχεια έχασαν τον έλεγχο του ματς και μαζί και την επαφή στο σκορ, με τους γηπεδούχους να μην έχουν το παραμικρό πρόβλημα, παρά την απουσία των τραυματιών Μουντιέ και Λοβέρν.

Ο Κάβανο ήταν πρώτος σκόρερ των νικητών με 19 πόντους- 6 ριμπάουντ, ο Μπλάζεβιτς είχε 14-9 και ο Καλνιέτις πρόσθεσε 11 πόντους με 12 ασίστ. Για τους ηττημένους του 1-4, 16 είχε ο Κούκσικς και 14 ο Βαλίνσκας.

Τα δεκάλεπτα: 27-25, 49-31, 74-48, 102-77

Πριενάι-Ρίτας 68-82
Ζαλγκίρις Κάουνας-Νεβέζις 102-77