Ο καταπληκτικός στο πρώτο ημίχρονο Παπανικολάου έθεσε τις βάσεις για το απόλυτο! (video)

2021-10-26T22:18:46+00:00 2021-10-26T22:18:46+00:00.

26/Oct/21 22:18

oly-alba-papanikolaou

Ο Ολυμπιακός αν και δεν πραγματοποίησε καλή εμφάνιση απέναντι στην Άλμπα Βερολίνου στο ΣΕΦ κατάφερε να κερδίσει με 87-83 έχοντας σε καθοριστικό ρόλο τον Κώστα Παπανικολάου που επέστρεψε από το τραυματισμό του και βοήθησε τα μέγιστα για το 4/4 στο Φάληρο.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μετά τα ματς με την ΤΣΣΚΑ και τον Ηρακλή έδειξε και κόντρα στην Άλμπα ότι απώλεσε ένα μέρος της αυτοπεποίθησης που διέθετε στα προηγούμενα παιχνίδια, αλλά κατάφερε να πάρει τη σπουδαία νίκη με 87-83 για την 6η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Ο Κώστας Παπανικολάου μπορεί στο παιχνίδι της Κυριακής στη Θεσσαλονίκη πριν καν συμπληρωθεί 1′ αγωνιστικό λεπτό να αποχώρησε με τραυματισμό στο γόνατο, αλλά τελικά ξεπέρασε γρήγορα το πρόβλημα του και λίγα 24ώρα μετά ήταν καθοριστικός κόντρα στην γερμανική ομάδα. Μάλιστα ήταν επιλογή του προπονητικού τιμ να αγωνιστεί πολύ στο πρώτο ημίχρονο όπου είχε εξαιρετικό ρυθμό χωρίς χαμένο σουτ, ώστε να τον διατηρήσει.

Ο “Παπ” ειδικά στο πρώτο μέρος του ΣΕΦ ήταν ασταμάτητος και συνολικά σε 19 λεπτά συμμετοχής είχε 12 πόντους με 3/5 δίποντα και 2/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο βοηθώντας σημαντικά τον Ολυμπιακό να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.