Ούνιξ: Το έκανε εύκολο από την αρχή, το τελείωσε με άνεση

2021-10-27T19:47:31+00:00 2021-10-27T22:40:03+00:00.

27/Oct/21 19:47

Η Ούνιξ δεν είχε ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα απέναντι στην Μπασκόνια, με την ομάδα του Καζάν να επικρατεί άνετα με 83-69.

Της Eurohoops team / info@eurohoops.net

Την δεύτερη νίκη της στην φετινή Ευρωλίγκα κατέκτησε η Ούνιξ, με την ομάδα του Καζάν να επικρατεί άνετα της Μπασκόνια με 83-69 και να ανεβαίνει στο 2-4.

Παραπαίουσα Μπασκόνια στο Καζάν: 6 πόντοι σε μία περίοδο, 3/22 δίποντα στο ημίχρονο

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν το καθοριστικό, καθώς με επιμέρους 24-6 η Ούνιξ εκτόξευσε την διαφορά, θέτοντας τις βάσεις της τελικής επικράτησης.

Τζον Μπράουν και Βορόντσεβιτς είχαν από 14 για την Ούνιξ, ενώ ο Μπόλντγουϊν των 23 πόντων δεν αρκούσε για τη Μπασκόνια.

Το ματς:

Η Ούνιξ μπήκε πιο δυνατά και πήρε τον έλεγχο στο πρώτο δεκάλεπτο (24-17), όμως ακόμα και έτσι, κανείς δεν μπορούσε να προβλέψει το τι θα συμβεί στο δεύτερο. Η Μπασκόνια πετούσε ΤΟΥΒΛΑ από παντού, η Ούνιξ ήταν συνεπείς σε άμυνα – επίθεση και κάπως έτσι είχαμε ένα επιμέρους 24-6 στην περίοδο. Αποτέλεσμα αυτού ήταν οι γηπεδούχοι να πάνε στην ανάπαυλα με το υπέρ τους 48-23.

Στη συνέχεια η Μπασκόνια βελτιώθηκε και παρουσίασε καλύτερη εικόνα, αυτό όμως δεν διαφοροποίησε την κατάσταση του αγώνα, καθώς η διαφορά ήταν δυσθεώρητη. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 66-44, ενώ το τέλος του αγώνα βρήκε την Ούνιξ νικήτρια με το άνετο 83-69.

Δεκάλεπτα: 24-17, 48-23, 66-44, 83-69.

Πού κρίθηκε:

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν το κομβικό, με την Ούνιξ να καθαρίζει ουσιαστικά και τη νίκη μετά το επιμέρους 24-6.

Παίκτης κλειδί:

Ο Τζον Μπράουν έκανε σπουδαία δουλειά, έχοντας 14 πόντους, με 7/9 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 5 κλεψίματα.

Ούνιξ (Περάσοβιτς): Σπίσου 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Τζον Μπράουν 14 (7/9 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 κλεψίματα), Κάνααν 9 (2), Λορέντζο Μπράουν 6 (3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Μπράντλι 11 (3/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Χεζόνια 8 (4/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κλιμένκο, Ουζίνσκι 6 (2), Τζεκίρι 6 (7 ριμπάουντ), Μέγιο 4, Βορόντσεβιτς 14 (1/3 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 0/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ), Κομόλοφ

Μπασκόνια (Ιβάνοβιτς): Μπόλντγουϊν 23 (8/16 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Μπαρέρα, Σεντεκέρσκις 11 (4/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 0/2 βολές, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μαρίνκοβιτς 3 (1), Γκρέιντζερ 8 (2/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 λάθη), Φοντέκιο 4 (2/11 σουτ), Ίνοκ, Κοστέλο 18 (4/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 9 ριμπάουντ), Νόκο, Κούρουτς 2