Μπάγερν: Δικό της το γερμανικό ντέρμπι με υπογραφή Χίλιαρντ (videos)

2021-10-28T21:54:08+00:00 2021-10-28T22:42:34+00:00.

28/Oct/21 21:54

Η Άλμπα προσπάθησε, αλλά η Μπάγερν ήταν μία κλάση ανώτερη και πήρε το γερμανικό ντέρμπι της Ευρωλίγκας με 69-82.

Στη Μπάγερν πήγε το πρώτο γερμανικό ντέρμπι της χρονιάς στην Ευρωλίγκα!

Για την έβδομη αγωνιστική, οι Βαυαροί έφυγαν με το ”διπλό” από το Βερολίνο με το 69-82, με τον Χίλιαρντ να είναι όλα τα λεφτά με 25 πόντους.

Με αυτό το αποτέλεσμα, οι νικητές ανέβηκαν στο 3-4, με τους ηττημένους να πέφτουν στο 2-5.

Για την όγδοη αγωνιστική, η Άλμπα φιλοξενείται από την Ζαλγκίρις Κάουνας (5/11, 20:00), ενώ η Μπάγερν υποδέχεται την Ρεάλ (5/11, 21:45).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops στα στατιστικά του ματς

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops την βαθμολογία

Η εξέλιξη: Η Άλμπα ξεκίνησε καλύτερα, αλλά γρήγορα η Μπάγερν με 3-12 προσπέρασε για το 12-16 με πρωταγωνιστές τους Χάντερ-Χίλιαρντ, για το 18-19 της περιόδου.

Οι φιλοξενούμενοι έμειναν μπροστά με τους Χάντερ-Ρούμπιτ, όμως οι γηπεδούχοι δεν τους άφησαν να ξεφύγουν, κυρίως με τον Λο, όπως δείχνει και το 36-37 του ημιχρόνου.

Ο Χίλιαρντ βγήκε αγριεμένος στη τρίτη περίοδο και με 19 πόντους έκανε το 42-48, αλλά και πάλι η Άλμπα βρήκε τον τρόπο και ισοφάρισε σε 55-55, πριν το 55-57.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 62-64, οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 62-68 και ακολούθως το 64-74 με τον Ουέιλερ-Μπαμπ, για να δώσει τέλος στο ματς με τελικό σκορ το 69-82.

Πού κρίθηκε: Στο 62-64, που έγινε 64-74 για τη Μπάγερν.

Παίκτης-κλειδί: Ο Χίλιαρντ με 25 πόντους-6 ριμπάουντ, ενώ πολύτιμες βοήθειες έδωσε και ο Χάντερ με 13-8 και ο Ουέιλερ-Μπαμπ με 16. Για την Άλμπα, προσπάθησε με 23 ο Λο.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 36-37, 55-57, 69-82

Άλμπα: Λο 23, Ντα Σίλβα 9, Σμιθ 6, Ντίλοου 4, Ματίσεκ, Σνέιντερ, Ολίντε 9, Κουμαντζί, Τίμαν 6, Σίκμα 10, Μπλατ, Ζούσμαν 2

Μπάγερν: Ουέιλερ-Μπαμπ 16, Τόμας 4, Ουόλντεν 9, Χάντερ 13, Τζαραμάζ, Λούτσιτς 3, Τζορτζ, Όμπστ 3, Ντέντοβιτς, Ρούμπιτ 9, Χίλιαρντ 25, Σίλινγκ