Αρμάνι: Εύκολα τον Ερυθρό Αστέρα και επιστροφή στις νίκες

2021-10-28T22:33:38+00:00 2021-10-28T23:17:11+00:00.

28/Oct/21 22:33

Εύκολο βράδυ για την Αρμάνι κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα με 79-62.

Επιστροφή στις νίκες για την Αρμάνι.

Η ομάδα του Μεσίνα μπήκε από την αρχή δυνατά και νίκησε τον Ερυθρό Αστέρα με 79-62, για την έκτη αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι Σέρβοι, που πλέον μετρούν 2-5, προσπάθησαν και μείωσαν στη τρίτη περίοδο, αλλά οι Ιταλοί του 6-1 δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης.

Για την όγδοη αγωνιστική, η Μιλάνο φιλοξενεί την Μπαρτσελόνα (4/11, 21:30), ενώ ο Ερυθρός υποδέχεται τον Παναθηναϊκό (4/11, 19:00).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops στα στατιστικά του ματς

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops την βαθμολογία

Η εξέλιξη: Η Αρμάνι ξεκίνησε με 13-0 το ματς, την ώρα που ο Ερυθρός Αστέρας χρειάστηκε 10 σουτ και 6′ για να σκοράρει. Οι Ιταλοί δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι για το 24-6.

Όπως ήταν αναμενόμενο, οι Σέρβοι ανέβασαν ρυθμούς και μπόρεσαν να μειώσουν σε 28-15 με τους Ντόμπριτς-Μίτροβιτς, αλλά η Μιλάνο έκανε το 43-27 με τον Μήτογλου στο ημίχρονο.

Ο Αστέρας δεν έμεινε εκεί και έκανε ξανά ενδιαφέρον το ματς, μειώνοντας σε 50-41, με τους γηπεδούχους να χάνουν τον έλεγχο του ματς, αν και πήγαν ξανά στο 66-53.

Η Αρμάνι ”τελείωσε” την δουλειά στα τελευταία 10′, χωρίς όμως να ξεφύγει, για να πάρει σχετικά εύκολα τη νίκη μετά το τελικό 79-62.

Πού κρίθηκε: Ο Ερυθρός Αστέρας αντέδρασε και μείωσε στους 9 στη τρίτη περίοδο, χωρίς όμως να κάνει το κάτι παραπάνω.

Παίκτης-κλειδί: Ο Σιλντς είχε 18 πόντους και ο Ταρζέφσκι 10, με τον Μήτογλου να προσθέτει 9 (4/7 σουτ) και 3 ριμπάουντ. Για τον Αστέρα, προσπάθησαν με 17 και 13 οι Μίτροβιτς και Ντόμπριτς αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 24-6, 43-27, 66-53, 79-62

Αρμάνι: Μέλι 5, Γκραντ, Ροντρίγκεζ 5, Ταρζέφσκι 10, Ρίτσι 3, Μπιλιγκά, Χολ 8, Μήτογλου 9, Ντάνιελς 12, Σιλντς 18, Χάινς 4, Ντατόμε 5

Ερυθρός: Λαζάρεβιτς 7, Ουόλτερς 2, Ουσκόνοβιτς 6, Νταβίντοβατς, Μίτροβιτς17, Λάζιτς, Κάλινιτς 8, Ντόμπριτς 13, Χόλινς 6, Σιμόνοβιτς, Κούζμιτς 3, Ζίμπρες