Μακάμπι: Η ομάδα του Σφαιρόπουλου ΔΙΕΛΥΣΕ το αήττητο της Μπάρτσα!

2021-10-28T21:59:49+00:00 2021-10-28T23:19:15+00:00.

28/Oct/21 21:59

Η Μακάμπι ήταν πολύ ανώτερη της Μπαρτσελόνα, με την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου να περνάει ένα εύκολο απόγευμα κόντρα στους Καταλανούς και να επικρατεί τελικά με 85-68.

Της Eurohoops team / info@eurohoops.net

Κυριαρχική εμφανίστηκε η Μακάμπι απέναντι στην Μπαρτσελόνα!

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν ανώτερη των αντιπάλων της σε όλη την διάρκεια του αγώνα, είχε απαντήσεις σε κάθε τους προσπάθεια και κάπως έτσι επικράτησε με 85-68, ανεβαίνοντας στο 5-2 στη φετινή Ευρωλίγκα. Από την άλλη η Μπάρτσα υποχώρησε στο 6-1, γνωρίζοντας την πρώτη της ήττα.

Ο Νάναλι είχε 17 για τους νικητές, ενώ 16 πρόσθεσε ο Ουίλμπεκιν. Από την άλλη οι 20 του Χίγκινς και οι 17 του Μίροτιτς δεν ήταν αρκετοί.

Το ματς:

Στα πρώτα λεπτά τα πράγματα ήταν ισορροπημένα (13-12, 5’), όμως κάπου εκεί η Μακάμπι… σεληνιάστηκε! Η ομάδα του κόουτς Σφαιρόπουλου πήρε τα ηνία, με όπλο την άμυνά της, ενώ στην επίθεση βρήκαν σκορ από παντού. Κάπως έτσι, το ημίχρονο έκλεισε στο εντυπωσιακό 31-18.

Ίδια εικόνα και στην δεύτερη περίοδο, με την Μακάμπι να έχει τον απόλυτο έλεγχο και την Μπαρτσελόνα να μην μπορεί να βρει αντίδοτο! Η διαφορά έφτασε ακόμα και στους 22 (54-32, 19’) και το ημίχρονο ήρθε με την Μακάμπι στο +20 (56-36).

Η Μπαρτσελόνα επέστρεψε στο παιχνίδι και βρήκε τρόπο να μειώσει, χωρίς όμως να καταφέρει να απειλήσει. Η διαφορά παρέμεινα πάνω από τους 10 σταθερά και στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρέθηκε στους 11 (65-54).

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και βρήκε απαντήσεις σε κάθε προσπάθεια της Μπαρτσελόνα, η οποία επι της ουσίας ποτέ δεν απείλησε. Έτσι η Μακάμπι πήρε μια σπουδαία νίκη, επικρατώντας τελικά με 85-68

Τα δεκάλεπτα: 31-18, 56-36, 65-54, 85-68.

Πού κρίθηκε:

Το ξεκίνημα της Μακάμπι ήταν κομβικό, όπως και η αντίδραση στην τρίτη περίοδο, όταν η Μπαρτσελόνα πήγε να μειώσει.

Παίκτης κλειδί:

Ο Τζέιμς Νάναλι ήταν εξαιρετικός, έχοντας 17 πόντους με 3/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές και 4 ασίστ.

Μακάμπι (Σφαιρόπουλος): Ουίλμπεκιν 16 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Έβανς 9 (1), Καλέιρο 2, Ουίλιαμς 12 (1), Τέιλορ 7 (1), Ρέινολντς 10 (5/8 δίποντα), Σόρκιν 2, Νάναλι 17 (3/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ), Ζίζιτς 10 (5/7 δίποντα), Ζιβ.

Μπαρτσελόνα (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 8 (7 ριμπάουντ, 5 λάθη), Σανλί, Μαρτίνεθ, Σμιτς 2 (1/5 σουτ), Χέιζ, Λαπροβίτολα 5 (1), Χίγκινς 20 (4/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ), Κούριτς 3 (1/5 σουτ), Γιοκουμπάιτις 4, Μίροτιτς 17 (0/3 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 5/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Καϊσέδο, Καλάθης 9 (3/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 λάθη).