Μιλάνο: Πρώτη και καλύτερη πήρε το ντέρμπι με την Μπάρτσα! (videos)

2021-11-04T23:26:05+00:00 2021-11-05T00:02:06+00:00.

04/Nov/21 23:26

Σε ένα σπουδαίο ματς στο Μιλάνο η ομάδα του Έτορε Μεσίνα κέρδισε το ντέρμπι κορυφής κόντρα στην Μπαρτσελόνα με 75-70 παίζοντας πολύ καλά στην άμυνα, αλλά βρίσκοντας και τις λύσεις από μακριά με 10/26 τρίποντα.

Η Αρμάνι Μιλάνο αποτελεί πλέον τη πρωτοπόρο της Ευρωλίγκα, αφού στο εντός έδρας ντέρμπι κορυφής με την Μπάρτσα των Σαρούνας Γιασικεβίτσιους και Νικ Καλάθη επικράτησε δίκαια με 75-70 επιδεικνύοντας χαρακτήρα στα κρίσιμα τελευταία λεπτά.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Μιλάνο είναι μόνη πρώτη με ρεκόρ 7-1 αποδεικνύοντας πως είναι καλύτερη από πέρυσι μέχρι στιγμής, ενώ η Μπαρτσελόνα βρίσκεται στη 2η θέση με 6 νίκες και 2 ήττες.

Δίκαιο προβάδισμα από νωρίς για Μιλάνο

Η Μιλάνο ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι επιβάλλοντας το ρυθμό της και προηγήθηκε με 22-13 (στο 7′) με τον Χολ να έχει 8 πόντους με 2/2 τρίποντα και η πρώτη περίοδος έληξε με την Μπαρτσελόνα να είναι πίσω λόγω της άμυνας της με 28-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες επικεντρώθηκαν πλήρως στην άμυνα και οι επιθέσεις του ήταν άστοχες, χωρίς κίνηση και νευρικές. Στο 15ο λεπτό η Μπαρτσελόνα είχε μειώσει σε 30-25, όμως οι Ιταλοί στη συνέχεια διατήρησαν ένα προβάδισμα ασφαλείας με 37-29 (στο 17′). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 42-34 και την Μιλάνο να είναι σαφώς ανώτερη με 5/10 τρίποντα και μόλις 3 λάθη.

Το γύρισε και το έκανε ντέρμπι η Μπαρτσελόνα

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Μιλάνο ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να παίζουν πολύ καλή άμυνα και δεχόμενοι 7 πόντους σε 5′ λεπτά προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +13 (54-41). Η τρίτη περίοδος έκλεισε με την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους πίσω με 61-49 και να καλείται να κάνει μεγάλο come back.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Καταλανοί μπήκαν αποφασισμένοι για τη μεγάλη ανατροπή και με ένα εντυπωσιακό σερί 14-0 πέρασαν μπροστά 5′ λεπτά πριν το τέλος με 63-61 και με τον Χέιζ να έχει 10 πόντους. 2′ λεπτά πριν το φινάλε στο Μιλάνο με ένα μεγάλο τρίποντο του Χολ πέρασε ξανά μπροστά με 67-65 και ο Ντατόμε αμέσως μετά με νέο μακρινό σουτ από το οποίο πήρε και φάουλ την έχρισε φαβορί με το σκορ στο 71-65!

Τελικά η Μπαρτσελόνα παρότι μείωσε σε 73-70 με τον Καλάθη στα 30” δεν κατάφερε κάτι παραπάνω ούσα άστοχη και νευρική στα τελευταία δευτερόλεπτα και γνώρισε τη δίκαιη ήττα με 75-70.

Που κρίθηκε: Στα 2/2 τρίποντα της Μιλάνο στο 38ο λεπτό όπου έκαναν το σκορ 71-65 υπέρ της και δεν επέτρεψαν στην Μπαρτσελόνα να αντιδράσει στο τέλος.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ντατόμε ήταν εξαιρετικός με 17 πόντους, ενώ και ο Χολ έκανε μεγάλη εμφάνιση με 16 πόντους και 3 ασίστ. Επίσης ο Μήτογλου είχε 11 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 28-21, 42-34, 61-49, 75-70.