Εφές: Πέρασε εύκολα από το Βερολίνο με +27! (video)

2021-11-11T21:44:54+00:00 2021-11-11T23:18:49+00:00.

11/Nov/21 21:44

Η Εφές έκανε πάρτι απέναντι στην Άλμπα, παίρνοντας τη νίκη με το επιβλητικό 90-63 μέσα στο Βερολίνο!

Της Eurohoops team / info@eurohoops.net

Άνετη νίκη για την Εφές, η οποία πέρασε εύκολα από το Βερολίνο με 63-90, ανεβαίνοντας στο 3-6, ρεκόρ στο οποίο είναι και οι Γερμανοί.

Μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο είδαμε ντέρμπι, καθώς από το δεύτερο και μετά η Εφές ήταν το αφεντικό και έφτασε στην άνετη επικράτηση με +27.

Ο Μίτσιτς με 19 πόντους και 9 ασίστ ξεχώρισε για τους Τούρκους, ενώ 18 πρόσθεσε ο Σίμον και 16 ο Πλάις.

Από την άλλη ο Ντα Σίλβα με 15 ήταν ο μόνος διψήφιος.

Το ματς:

Η πρώτη περίοδος ήταν η μόνη που είδαμε λίγη ανταγωνιστικότητα. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και μάλιστα το ανέβασαν, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 21-20. Η συνέχεια όμως ανήκε μόνο στην Εφές.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης γκάζωσαν και πήραν τον έλεγχο, με την Άλμπα να μην μπορεί να ακολουθήσει. Έτσι, με επιμέρους 14-31 το ημίχρονο έκλεισε στο 35-51.

Η συνέχεια ήταν ίδια. Στο τρίτο δεκάλεπτο η Εφές συνέχισε να πιέζει και ανέβασε ακόμα περισσότερο το προβάδισμά της (47-70, 30’) και τα πάντα πλέον είχαν κριθεί. Τελικό σκορ  63-90 και νίκη για την Εφές.

Δεκάλεπτα: 21-20, 35-51, 47-70, 63-90

Πού κρίθηκε:

Τα πάντα τελείωσαν από νωρίς, με την Εφές να τρέχει ένα επιμέρους 14-31 στο δεύτερο δεκάλεπτο και να μην κοιτάζει ποτέ πίσω.

Παίκτης κλειδί:

Ο Βασίλιε Μίτσιτς θυμήθηκε τον καλό του εαυτό, έχοντας 19 πόντους και 9 ασίστ.

Άλμπα (Γκονθάλεθ): Λο 9 (2/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ασίστ), Ντα Σίλβα 13 (2/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 6/6 βολές), Σμιθ 2, Ντέλοου 5 (1), Έρικσον 8 (2/7 τρίποντα), Σνάιντερ, Ολίντε 2, Τίμαν 3 (1/5 σουτ, 1/6 βολές), Σίκμα 8 (3/6 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Ζούσμαν 2, Λάμερς 8 (4/7 δίποντα)

Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 8 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Μπομπουά 9 (3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Σίνγκλετον, Μπαλμπάι, Μπράιαντ 2, Μόρμαν 9 (3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πλάις 16 (7/8 δίποντα, 2/4 βολές, 8 ριμπάουντ), Μίτσιτς 19 (2/5 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 4 κλεψίματα), Πετρούσεφ 7, Ντάνστον 2, Σιμόν 18 (4/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 7/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα)