Ολυμπιακός: Δεν του πάει η Ρωσία, χειρότερο αμυντικά ημίχρονο με την Ζενίτ (videos)

2021-11-12T18:49:57+00:00 2021-11-12T22:10:34+00:00.

12/Nov/21 18:49

zenit_olympiacos

Το χειρότερο αμυντικά ημίχρονο της χρονιάς για τον Ολυμπιακό ήρθε στην Αγία Πετρούπολη.

Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση με την Ζενίτ, για την 9η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και μοιραία ηττήθηκε στο φινάλε με 84-78.

Οι ερυθρόλευκοι έμειναν πίσω με 49-43 στην ανάπαυλα, ενώ έχαναν και με 9 (43-34), με τον Κόνερ Φράνκαμπ να είναι εξαιρετικός με 16 πόντους (6/8 σουτ) σε κάτι περισσότερο από 18′.

Συγκεκριμένα, οι 49 πόντοι που δέχθηκε ο Ολυμπιακός ήταν οι περισσότεροι σε ένα ημίχρονο για φέτος, μετά τους 48 που είχε δεχθεί και πάλι στη Ρωσία, αλλά την Μόσχα (πρώτο ημίχρονο), στην ήττα με 88-82 από την ΤΣΣΚΑ, για την πέμπτη αγωνιστική.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ είχε 10/16 δίποντα, 7/14 τρίποντα, 8/9 βολές, 12 ριμπάουντ και 10 ασίστ στο πρώτο μέρος του ματς.

Όλα αυτά από την δεύτερη καλύτερη άμυνα της Ευρωλίγκας (πριν την 9η αγωνιστική), με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να δέχεται 70,75 πόντους κατά μέσο όρο σε 8 ματς.

ΜακΚίσικ: ΚΑΡΦΩΜΑΤΑΡΑ από τον μετρ του είδους! (video)