Ζενίτ – Ολυμπιακός: Του έλειπε αυτό το “κάτι” για το πρώτο διπλό! (videos)

2021-11-12T19:46:33+00:00 2021-11-12T20:47:26+00:00.

12/Nov/21 19:46

fall

Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε στην Αγία Πετρούπολη, γνωρίζοντας την ήττα με 84-78 από την Ζενίτ.

Τρίτη ήττα σε ισάριθμο εκτός έδρας ματς για τον Ολυμπιακό!

Οι ερυθρόλευκοι δεν τα κατάφεραν στην Αγία Πετρούπολη, με την Ζενίτ να παίρνει τη νίκη με 84-78, για την ένατη αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Η ομάδα του Μπαρτζώκα ήταν συνεχώς πίσω στο σκορ, προσπέρασε στις αρχές της τέταρτης περιόδου, αλλά στο τέλος του έλειπε μια μεγάλη άμυνα και ένα μεγάλο σουτ, με τον Λόιντ να κάνει ”ζημιά”, όπως και ο Φράνκαμπ.

Οι δύο αυτοί είχαν 28 πόντους, την ώρα που ο Ουόκαπ των 17 και ο Φαλ των 13 δεν ήταν αρκετοί για τους φιλοξενούμενους, με τα ριμπάουντ (36-25) και το τρίποντο των Ρώσων (40%) να είναι καθοριστικά στοιχεία.

Με αυτό το αποτέλεσμα, οι δύο ομάδες βρίσκονται στο 6-3. Για την 10η αγωνιστική, η Ζενίτ υποδέχεται την Άλμπα (17/11, 18:00), ενώ ο Ολυμπιακός φιλοξενείται από την Εφές (17/11, 19:30).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops την βαθμολογία

Η εξέλιξη: Η Ζενίτ ξεκίνησε καλύτερα με τον Λόιντ για το 10-4, όμως ο Ουόκαπ σκόραρε 10 πόντους για τον Ολυμπιακό (12-12). Ο γηπεδούχοι βγήκαν μπροστά (20-12), με τον Ουόκαπ να είναι σε εξαιρετική κατάσταση, για το 20-20, πριν γίνει το 25-22 στο 10′.

Η ευστοχία των Ρώσων (14/22) τους επέτρεψε να μείνουν μπροστά στο σκορ (38-32), με τον Φράνκαμπ να είναι άχαστος (4/4 σουτ), για το 43-34, με τον Ολυμπιακό παρόλα αυτά να μειώνει πριν την ανάπαυλα σε 49-43, στο χειρότερο αμυντικά ημίχρονο των Πειραιωτών.

Δεν είχε τις λύσεις…

sloukas

Η τρίτη περίοδος άνηκε στον Ολυμπιακό, ο οποίος κράτησε στους 9 πόντους στην Ζενίτ, την ώρα που η επίθεσή του λειτούργησε σωστά, με τον Ντόρσεϊ να δίνει το σύνθημα για το 58-57 στο 30′, με το ματς να γίνεται και επίσημα… ντέρμπι ξανά.

Ο Φαλ έκανε το 58-59, αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν με 9-0 (67-59). Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν στιγμιαία παρά το σκοράρισμα του Λόιντ, δεν ήταν όμως αρκετό (74-66), με την Ζενίτ να κάνει το 80-71 στο -1:20′. Ο χρόνος δεν ήταν αρκετός για τον Ολυμπιακό, που τελικά γνώρισε την ήττα με 84-78.

Πού κρίθηκε: Ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να σκοράρει στο 76-71, για να δεχθεί 4 πόντους στο -1:20′.

Παίκτης-κλειδί: O Λόιντ έκανε μεγάλη ζημιά στο τέλος με 12 πόντους-5 ριμπάουντ, όπως και ο Φράνκαμπ με 16 στο πρώτο ημίχρονο, ενώ και ο Μπάρον είχε 14 και ο Κουζμίνσκας 12. Δεν ήταν αρκετός ο Ουόκαπ των 17 πόντων και οι Φαλ-Σλούκας των 13.

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 49-43, 58-57, 84-78

Ζενίτ: Λόιντ 12, Ζακχάροφ 5, Καράσεφ, Βόλκιν, Μπάρον 14, Κουζμίνσκας 12, Ζούμπκοφ 3, Πόιθρες 6, Πονίτκα 7, Φράνκαμπ 16, Μίκι 7, Γκουντάιτις 2

Ολυμπιακός: Ουόκαπ 17, Ντόρσεϊ 11, Λούντζης, Λαρεντζάκης 5, Φαλ 13, Σλούκας 13, Μάρτιν 7, Βεζένκοφ 5, Πρίντεζης 2, Παπανικολάου 1, Ζαν-Σαρλ 2, ΜακΚίσικ 2