Τα… μαύρα δεκάλεπτα της Ευρωλίγκας: Οι ομάδες με μόλις 2 πόντους σε μια περίοδο (photos)

2021-11-12T21:27:07+00:00 2021-11-12T21:27:07+00:00.

12/Nov/21 21:27

Οι μόλις 3 πόντοι της Φενέρ είναι αρνητικό ρεκόρ για την τουρκική ομάδα, όμως όχι και για την Ευρωλίγκα! Το Eurohoops σας θυμίζει τις τρεις ομάδες που είχαν μόλις 2 πόντους σε ένα δεκάλεπτο τα προηγούμενα χρόνια.

Του Αχιλλέα Μαυροδόντη / info@eurohoops.net

Να ξεκινήσουμε από τα βασικά. Η Φενέρ έβαλε μόνο 3 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο απέναντι στην Αρμάνι. Οκ, φεύγει αυτό. Θα πει κανείς «Μα αυτό είναι τρομερό, πρέπει να είναι ρεκόρ». Η αλήθεια είναι κάπως διαφορετική.

Ναι, καλά καταλάβατε, οι 3 πόντοι, παρότι αποτελούν αρνητικό ρεκόρ στην ιστορία του συλλόγου, όπως και οι 43 με τους οποίους ολοκλήρωσε το ματς, δεν είναι η χειρότερη στην ιστορία της Ευρωλίγκας.

Συγκεκριμένα, τρεις φορές στη σύγχρονη ιστορία της Ευρωλίγκα έχουμε δει ομάδα να σκοράρει μόλις τρεις πόντους, ενώ μια εξ αυτών, ήταν από ελληνική ομάδα!

Μπενετόν

Πρώτη που το έκανε ήταν η Μπενετόν. Η Ιταλική ομάδα, στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής του Top-16 τη σεζόν 2004-05, γνώρισε την ήττα στην Πόλη από την Εφές με 52-43, έχοντας μόλις 2 πόντους στην τρίτη περίοδο.

Μαρούσι

Δεύτερη ομάδα ήταν το Μαρούσι. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα τη σεζόν2009-10 είχε μόλις 2 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο απέναντι στην Παρτίζαν. Παρόλα αυτά, η τραγική αυτή περίοδος δεν αποδείχθηκε μοιραία, καθώς το τέλος του αγώνα βρήκε τους γηπεδούχους νικητές με 57-49.

Ζάλγκιρις

Τέλος, πάμε στη σεζόν 2014-15 και στο παγωμένο Κάουνας (Δεκέμβριο το ματς, κάτι που σημαίνει… χιόνια έξω από το γήπεδο). Η Ζάλγκιρις υποδέχθηκε την Εφές, με την τουρκική ομάδα να μπαίνει φουριόζα και να κλείνει την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 2-16. Έτσι, στο τέλος της αναμέτρησης, το τελικό 57-66 ήρθε φυσιολογικά.