Ρεάλ: Πέρασε και πάλι από την Λυών με… γαλλικά “κλειδιά”! (videos)

2021-11-16T21:52:57+00:00 2021-11-16T22:31:24+00:00.

16/Nov/21 21:52

Η Ρεάλ Μαδρίτης βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση και κέρδισε και μέσα στη Λυών την Βιλερμπάν με 87-74 παραμένοντας αήττητη στο συγκεκριμένο γήπεδο και με κορυφαίους τους Γάλλους Κοζέρ και Γιαμπουσέλε.

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο έπαιξε καλά και στις δύο πλευρές του παρκέ στη Γαλλία και δεν άφησε πολλά περιθώρια στη δυνατή φέτος Βιλερμπάν πανηγυρίζοντας ένα μεγάλο διπλό με 87-74 έχοντας για πρωταγωνιστές τους Κοζέρ και Γιαμπουσέλε, σε μία έδρα που δεν έχει ηττηθεί ποτέ.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Ρεάλ Μαδρίτης εδραιώθηκε στη δεύτερη θέση με 8-2 ρεκόρ περιμένοντας να δει τι θα κάνουν Μπάρτσα και Μιλάνο, ενώ η Βιλερμπάν γνώρισε νέα ήττα και έχει 6 νίκες και 4 ήττες.

Φουλ της επίθεσης στο πρώτο μέρος!

Με εντυπωσιακό τρόπο ξεκίνησε το παιχνίδι η Ρεάλ και προηγήθηκε με 15-3 (στο 4′) έχοντας 4/4 σουτ και τον Κοζέρ στους 10 πόντους. Η διαφορά στο 6ο λεπτό πήγε και σε επίπεδα double score (24-12) με τους Ισπανούς να μετρούν 8/9 σουτ. Ο Οκόμπο με 11 πόντους μείωσε σε 27-17 (στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με 33-24.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Οκόμπο “οργίαζε” με 16 πόντους (5/8 σουτ, 2 ασίστ) οδήγησε σε επιμέρους σκορ 7-2 και μείωσε το σκορ σε 35-31 (στο 13′) με την Βιλερμπάν να έχει 10/20 σουτ. Η διαφορά για την Ρεάλ πήγε και πάλι στους 10 (47-37 στο 17′) με επιμέρους σκορ 12-6 και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους Ισπανούς να είναι μπροστά με 51-43 και έχοντας 7/12 τρίποντα!

Έλεγξε το ρυθμό με την άμυνα η Ρεάλ

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στη Λυών ξεκίνησε με τον Γιαμπουσέλε να φτάνει τους 12 πόντους και την Ρεάλ με επιμέρους σκορ 9-4 να ανεβάζει το προβάδισμα της στο +13 (60-47 στο 24′) για πρώτη φορά και να γίνεται φαβορί. Ο ρυθμός είχε πέσει αισθητά και οι δύο ομάδες ήταν πολύ άστοχες (64-54 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 65-54.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο με σερί 8-0 πέρασαν μπροστά και με 73-54 (στο 32′) και ουσιαστικά “αγκάλιασαν” τη νίκη. Στο 35ο λεπτό η γαλλική ομάδα μείωσε σε 78-70 με επιμέρους σκορ 16-5 και με τον Οκόμπο να έχει πλέον 24 πόντους και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς. 2′ λεπτά πριν το φινάλε το σκορ είχε κολλήσει στο 81-72 και τελικά η “Βασίλισσα” έφυγε με το διπλό με 87-74.

Που κρίθηκε: Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου όπου η Βιλερμπάν μείωσε σε 65-54, αλλά ένα σερί 8-0 της Ρεάλ έστειλε τη διαφορά στους 19 (73-54) και καθάρισε τη νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Κοζέρ ήταν φανταστικός με 25 πόντους (9/11 σουτ) και 2 ριμπάουντ, ενώ καλό ματς έκανε και ο Γιαμπουσέλε με 18 πόντους (7/12 σουτ), 4 ριμπάουντ και 3 ριμπάουντ παρά τα 4 λάθη του κόντρα στη παλιά του ομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 24-33, 43-51, 54-65, 74-87.